Ankara'da eski döneme ilk suç duyurusu

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi adayı olan Mansur Yavaş, 31 mart seçimlerinden galip çıkmasınını ardından kolları sıvadı. Belediye ile ilgili yolsuzluk iddiaları ile ilgili kendisinin güvendiği müfettişler ve hukukçuları iş başına getirdi. Bu yetkililer herhangi bir hukuksuzluk durumda eski dönem hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak.

Ankara'da eski döneme ilk suç duyurusu

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi adayı olan Mansur Yavaş, 31 mart seçimlerinden galip çıkmasınını ardından kolları sıvadı. Belediye ile ilgili yolsuzluk iddiaları ile ilgili kendisinin güvendiği müfettişler ve hukukçuları iş başına getirdi. Bu yetkililer herhangi bir hukuksuzluk durumda eski dönem hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak.

24 Temmuz 2019 Çarşamba 14:20
Ankara'da eski döneme ilk suç duyurusu

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi adayı olan Mansur Yavaş, 31 mart seçimlerinden galip çıkmasından sonra, belediye ile ilgili yolsuzluk iddiaları ile ilgili kendisinin güvendiği müfettiş ve hukukçuları iş başına getirdi. İşlerini sıkı tutan yetkililer herhangi bir hukuksuzluk durumunda eski dönem hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacak. Bunun ilk uygulaması yapıldı bile. Belediyenin şirketi olan Seğmen Su Madencilik Makine Gıda İnşaat A.Ş için yapılan inceleme ile ilgili yaklaşık 70 milyon liralık yolsuzluk iddiasından söz ediliyor ve bunun birinci diliminin suç duyurusu 5 milyon 750 bin lirayı kapsıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı 15 şirket bulunuyor. Bunlardan 11 tanesinin genel kurulu yapılmış durumda. Başlangıçta, yönetim kuruluna atama yapılmasında direnen AKP grubunun bu direnci mahkeme kararından sonra kırıldı. Seğmenler Su A.Ş'nin yönetim Kurulu Başkanlığı'na Sincan Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı Osman Kaçmaz, üyeliğe de Melih Gökçek'e karşı CHP Grup başkanı olarak mücadelesiyle tanınan Doğan Yılmazkaya atandı.

Yeri belli olmadan satış sözleşmesi

Başkanlığa getirilen Kaçmaz ve Yılmazkaya, denetimlerde usulsüzlükler tespit ettiler ve dün Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundular. Seğmenler Su, Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'ne bağlı Karaali Mahallesi'nde su tesisleri kurmak istedi. Bunun için aynı gruba ait  Lukka Su, Selka Mimarlık ile ayrı bir şirket olarak da AFM Teknoloji A.Ş'den teklif alındı. 23 Kasım 2015'de AFM şirketiyle daha kurulacağı yer belli olmadan satış sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme gereği, AFM şirketine 5 milyon 750 bin lira ödendi. Ancak, bu şirket sözleşmede yer almasına rağmen, tesisle ilgili herhangi bir makine, araç-gereç getirmediği gibi, Gölbaşı Belediyesi'ne ait tapu tahsis kararı ihaleden sonra yani 3 Aralık 2015'te şirketin üzerine geçti.

Sözleşmede “Teminat çeki alınacaktır” denilmesine rağmen, AFM'den teminat çeki de alınmadığı anlaşıldı. Seğmen Su, AFM şirketiyle işin tamamlanmamasına rağmen, 1.5 yıl sonra sözleşmenin feshi yoluna gidiyor. Ancak bu konuda icra takibi yoluna gidilmediği de anlaşılıyor. Dikkat çeken bir husus ise icra takibinin başladığı 6 Kasım 2017, Melih Gökçek'in istifası ile boşalan Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na Mustafa Tuna'nın seçildiği tarihtir.

Şikayet dilekçesindeki ilgili bölümü şöyle:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifasından sonra, halefi Mustafa Tuna'nın göreve başladığı 6 Kasım 2017 tarihinde bir gelişme yaşanıyor. AFM A.Ş aleyhine edinimini  yerine getirmemesine rağmen ödenen toplam 5 milyon 750 bin TL'nin tahsili için icra takibi bir yıl sonra başlatıldı. Mustafa Tuna'nın Sincan Belediye Başkanı olduğu tarihte, yasa gereği aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olduğu da düşünüldüğünde bu yolsuzluktan haberdar olduğu, ancak suç tarihinde görevi gereği harekete geçmesinin mümkün olmadığı, göreve başlar başlamaz, vakit kaybetmeksizin (aynı gün) bu yolsuzluğun üzerine giderek gereğinin yapılması ve zararın giderilmesi için yasal işlemler başlatmış, icra takibi yoluna gittiği anlaşıldı.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin şirketleri olan BELKA A.Ş ve Seğmen A.Ş'nin yönetim kurulu başkan ve üyelerinin kimin kardeşi, kimin akrabası, yakını olduğuna bakmadan Cumhuriyet Savcılığına haklarında suç duyurusunda bulunanları sıralaması: İbrahim Gülerce, Ömer Öksüz, Levent Karaca, Abdülhakim Çiçekli, Kadrican Yoğun, Mehmet Yurtseven, Bekir Yağcı, Koray Dedeoğlu, Ercan İzci, Selim Gürel, Atakan Çoban, Ali Yaman. Aynı suç duyurusunda AFM şirketi yetkililerinin bulunması da gözlerden kaçmadı. Haklarındaki suçlama ise “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, özel evrakta sahtecilik, hizmet nedeniyle görevi ve güveni kötüye kullanmak.”

“Ticari sır bilgi verilemez"

Suçlamalar karşısında, şüphelilerin tutuklanması, mal varlıklarına tedbiren el konulması,  yurtdışına çıkış yasağı getirilmesi isteniyor. Suç duyurusunun ekinde de ilginç bir belge yer alıyor. Bu belgeye göre 30 Kasım 2015 tarihinde, Seğmen Su Yönetim Kurulu toplanıyor, 3 Aralık 2005 tarihinde Gölbaşı Belediye Başkanlığı'nın yapmış olduğu ihalenin, şirketin uhdesinde kaldığına bile karar alınmıyor. Yani 4 gün sonra ne olacağını, önceden kararlaştırmışlar gibi gözüküyor.

Doğan Yılmazkaya'nın geçen dönem CHP Grup Başkanı olduğu dönemde belediye şirketi ANFA'ya verilen Ankara'nın hafriyat işi için belediyeye yılda 360 bin lira ödendiği oysa işin hacminin ayda 250-300 bin lira olduğu belirtiyor. Sözlü ve yazılı olarak bu sorulara verilen iki satırlık cevap ise şu şekilde:“Ticari sırdır. Bilgi verilmez” 

Belgelendiği üzere en büyük yolsuzluğun ANFA şirketinden çıkması bekleniyor. Aynı zamanda hukukçu olan Belediye Başkanı Mansur yavaş, kimseye iftira atmadan, karalamadan olayların yargıya intikalini sağlamaya, Ankara halkının hakkını, hukukunu korumaya çalışıyor. Su yolsuzluğu için yaklaşık 70 milyon liradan söz ediliyor, başka şirketlerde yaşananları ise büyük bir oru işareti olarak bekliyor.
 

Son Güncelleme: 24.07.2019 14:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol