Anayasa Mahkemesi'nin HDP davasını görüşeceği tarih belli oldu

Anayasa Mahkemesi (AYM) kapatma davası açılan HDP ile ilgili ilk incelemesini 21 haziran gününde yapacak. Mahkeme, iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin kararını verecek.

Anayasa Mahkemesi'nin HDP davasını görüşeceği tarih belli oldu

Anayasa Mahkemesi (AYM) kapatma davası açılan HDP ile ilgili ilk incelemesini 21 haziran gününde yapacak. Mahkeme, iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin kararını verecek.

15 Haziran 2021 Salı 15:17
Anayasa Mahkemesi'nin HDP davasını görüşeceği tarih belli oldu

Anayasa Mahkemesi, kapatma davası açılabilmesi adına ikinci kez girişimde bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesini 21 haziran gününde inceleyecek. Görevlendirilen raportörün ilk incelemeye yönelik raporunu tamamlamasının sonrasında heyet, 21 Haziran Pazartesi günü söz konusu iddianamenin kabul edilip edilmediğine ilişkin kararı verecek.

Genel Kurul, ilk inceleme esnasında, partinin kapatılmasına beyan, faaliyet ve eylemleri ile sebep olan ve iddianamede belirtilen kişiler hakkındaki siyasi yasak talebi ile partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de ele alacak.

Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

Kabul edilmesi durumunda iddianame, ön savunma için HDP'ye gönderilecek. HDP'nin Yüksek Mahkeme'nin tanıdığı süre içerisinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Fakat parti bu sürenin uzatılabilmesi adına başvuruda bulunabilecek. Ek süre talebini Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak.

Bu görüş de HDP'ye iletilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesi'nce belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün sürecin sonrasında davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler devam ederken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının sonrasında Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen gün içerisinde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesi'nin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleri ile partinin kapatılmasına sebep olduğunu tespit etmesi durumunda, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete'de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak. (Kaynak: AA)

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol