Altın madeni için ağaç katliamı!

Çanakkale’nin Kirazlı-Balaban bölgesinde altın madeni için 195 bin ağaç kesildi. Yaşanan bu katliam ile ilgili olarak 19 Temmuz 2019 cuma günü saat 18:30’da Çanakkale İskele Meydanı’nda tepki amacıyla kitlesel bir açıklama yapılacak.

Altın madeni için ağaç katliamı!

Çanakkale’nin Kirazlı-Balaban bölgesinde altın madeni için 195 bin ağaç kesildi. Yaşanan bu katliam ile ilgili olarak 19 Temmuz 2019 cuma günü saat 18:30’da Çanakkale İskele Meydanı’nda tepki amacıyla kitlesel bir açıklama yapılacak.

16 Temmuz 2019 Salı 17:52
Altın madeni için ağaç katliamı!

Çanakkale’nin Kirazlı Atikhisar Havzası’nda, Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından gerçekleştirilen ağaç katliamına tepkiler devam ediyor.

195 bin ağacın kesildiği bölgede cuma günü kitlesel bir inceleme gerçekleştirilecek. 34 belediyeden oluşan Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin organize ettiği incelemeye; milletvekilleri, belediye başkanları, çevre örgütleri, meslek örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katılacak. Talan bölgesinin incelenmesinin sonrasında kitle, Çanakkale İskele Meydanı’nda bir de basın açıklaması yapacak.

ÇED raporunda belirtilenin dört katı ağaç kesildi

Birgün'den Demet Sargın'ın yaptığı habere göre, 29 haziran gününde sosyal medyada yayınlanan drone ile çekilmiş olan ağaç kıyımı görüntüleri büyük tepkiye neden olmuştu. Söz konusu siyanürlü altın madeni için hukuki süreç sona ermeden gerçekleştirilen ağaç kesimi, ÇED raporunda belirtilen sayıdan da 4 kat fazla. Konu ile ilgili olarak rapor hazırlayan TEMA Vakfı geçen hafta, ÇED raporunda 45 bin olarak planlanan ağaç kesimi sayısının 195 bine ulaştığını belirtmişti. Üstelik madende kullanılacak olan 20 bin ton siyanür ve siyanürle birlikte açığa çıkacak olan arsenik gibi birçok ağır metal hem insan sağlığını hem de Çanakkale’nin tek içme su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nı tehdit ediyor durumda.

“Kazdağları ve Biga'da 40'a yakın maden ruhsatı var”

Yaşanan bu tahribata dikkat çekebilmek adına harekete geçen Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği, 19 temmuz gününde talan edilen bölgede büyük bir inceleme ve encümen toplantısı gerçekleştirecek. Çevre örgütlerinin de büyük destek verdiği inceleme ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Encümen Üyesi İrfan Mutluay, Kazdağları ve Biga yarımadasında 40’a yakın maden ruhsatı olduğunu dile getirdi.

Şehirde şimdilik en büyük talanın Kirazlı-Balaban mevkiindeki Doğu Biga tarafından gerçekleştirildiğini dile getiren Mutluay sözlerini şu ifadeler ile devam ettirdi, “Biz uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Alamos Gold ve Doğu Biga 2013’te kapasite artırımı için başvuruda bulundu ve ÇED olumlu kararı verildi. Biz bu karara itiraz ettik, dava açtık. Dava hâlâ Danıştay’da ama şirket kararı bile beklemeden ağaç kesimine başladı. Bu süreçte Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi, şirkete işletme izni verdi. Tahribat daha da büyüdü.”

Meydana gelen ağaç katliamı meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Doğu Biga Madencilik A.Ş tarafından Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü yakınlarında kurulan Kirazlı Altın Madeni’nin kuruluş işlemleri esnasında kesilen 195.000 ağacı hazırladığı soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.

ÇED raporunda kesilmesi planlanan ağaç sayısının 45.000 olarak tebliğ edildiğini fakat gerçekte 195.000 ağacın kesildiğine dikkat çeken Kenanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a maden ocağının faaliyetlerine devam edip etmediğini sordu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol