AKP'nin 'Rahşan affı' paniği

İnfaz indirimini ve temyiz düzenlemelerini barındıran 'yargı paketi' önümüzdeki ekim ayında muhalefetle görüşülecek.

AKP'nin 'Rahşan affı' paniği

İnfaz indirimini ve temyiz düzenlemelerini barındıran 'yargı paketi' önümüzdeki ekim ayında muhalefetle görüşülecek.

24 Temmuz 2019 Çarşamba 11:57
AKP'nin 'Rahşan affı' paniği

AKP ve MHP beraber yargı paketini önümüzdeki ekim ayına ertelemesinin altında, infaz indirimini ve temyiz düzenlemelerini de barındıran bazı suçların kapsam dışında bırakılması durumunda Anayasa Mahkemesi’nin eşitliğe aykırı gerekçesiyle olası bir iptal kararıyla “Rahşan affı” benzeri bir durumun ortaya çıkması durumu panik yattığı öğrenildi.


Emine Kaplan'ın Cumhuriyet'teki haberine göre, böyle bir durumda terör suçlularının ve hiç öngörülmeyen kişilerin tahliyesinin gündeme gelebileceği, bunun da büyük bir siyasi kriz olabileceğine dikkat çeken AKP yöneticileri, yeni yasama yılının başlamasıyla muhalefet partilerinin desteğini de alarak paketin gündeme getirileceğini belirtti. 


Yerel seçimler öncesinde  oy almak amaçlı yargı affı kullanılsa da ve hatta Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve AKP yöneticilerinin Meclis tatile girmeden önce genel kuruldan geçirileceği açıklamalarıda bulunmasına karşı yargı paketi yeni yasama yılının başlayacağı önümüzdeki ekim ayına ertelenmişti. Kulislerde AKP ile MHP arasında fikir ayrılıkları olduğu, terör suçlarının da kapsam içine alınmasının MHP tabanında ve parti içinde de itirazların olduğu öğrenildi. Paketin ekim ayına bırakılmasında birçok nedenin olduğu, AKP’nin siyasi risk doğurabilecek bazı olasılıklar nedeniyle acele etmeme yönünde karar aldığı öğrenildi.

AKP olası siyasi riskleri tek başına almamak için muhalefetin kapısını çalacak

Edinilen kulis bilgisine göre, yeni yasama yılında ilk iş olarak yargı paketini yeniden gündeme getirmeyi planlayan AKP, olası siyasi riskleri tek başına almak yerine muhalefetin de desteğini alarak paketten çıkacak herhangi bir siyasi hatayı üstlenmeden manevra yapmayı hedefliyor. Bunun için yargı paketinin içeriğinin Adalet Bakanlığı ve parti kurullarında netleştirilmesinin ardından muhalefet partilerinin kapısı çalınacak.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol