ABD'nin yaptırım kararına Meclis'teki 4 partiden ortak tepki

Meclis'te yer alan 4 siyasi parti ortak bildiri ile ABD'nin yaptırım kararına ortak tepki gösterdi.

ABD'nin yaptırım kararına Meclis'teki 4 partiden ortak tepki

Meclis'te yer alan 4 siyasi parti ortak bildiri ile ABD'nin yaptırım kararına ortak tepki gösterdi.

15 Aralık 2020 Salı 17:27
ABD'nin yaptırım kararına Meclis'teki 4 partiden ortak tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda gerçekleştirilen söz konusu açıklamada, “ABD Yönetimi'nin 14 Aralık 2020 tarihinde Türkiye'ye karşı açıkladığı yaptırım kararını reddediyoruz. Türkiye, milli güvenliğinin gerektirdiği hiçbir adımı atmaktan çekinmez. Bu konuda tehdit ve yaptırımlar karşısında geri adım atacak bir ülke değildir” ifadelerine yer verildi.

"Türkiye, dış politikasında barış ve istikrara katkıda bulunmak için..."

TBMM Başkanvekili Celal Adan Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım kararına 4 partinin ortak tepki metnini okudu.

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekillerinin imzaladığı metinde şunlar kaydedildi:

* ABD Yönetimi’nin 14 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye karşı açıkladığı yaptırım kararını reddediyoruz. Türkiye, milli güvenliğinin gerektirdiği hiçbir adımı atmaktan çekinmez. Bu konuda tehdit ve yaptırımlar karşısında geri adım atacak bir ülke değildir.

* Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu anlayışıyla milli menfaatlerimiz doğrultusunda adım atarken sadece aziz milletimize hesap veririz. ABD’nin attığı bu yanlış adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz. Karşılıklı saygı temelinde ileri götürülmesi gereken ilişkilerimize de bir fayda sağlamayacağı açıktır.

* Türkiye, dış politikasında barış ve istikrara katkıda bulunmak için üzerine düşeni yapan bir ülkedir. NATO’nun saygın ve vazgeçilmez müttefikleri arasında yer almaktadır.

* Çıkar gruplarının dar görüşlü ve hasmane ajandalarının Türkiye – ABD ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemelidir. Türkiye’yi dışlayan bir bakış açısının dünya barışına katkı sunması mümkün değildir.

* Bu tavır, NATO’nun müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu nedenlerle, ABD’yi bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol