AB sığınmacıları paylaşacak

AB üyesi 14 ülke Akdeniz'de kurtarılan sığınmacıları paylaşmayı öngören "dayanışma mekanizması" isimli yadım teklifini kabul etti. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kararı kamuoyu ile paylaştı.

AB sığınmacıları paylaşacak

AB üyesi 14 ülke Akdeniz'de kurtarılan sığınmacıları paylaşmayı öngören "dayanışma mekanizması" isimli yadım teklifini kabul etti. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kararı kamuoyu ile paylaştı.

23 Temmuz 2019 Salı 12:32
AB sığınmacıları paylaşacak

Avrupa Birliğine üye olan 14 ülkenin Akdeniz'de kurtarılan sığınmacıların kendi aralarında paylaşılması için Almanya ile Fransa tarafından önerilen ve adına "dayanışma mekanizması" dedikleri yardım paketini kabul ettiler. 


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 28 üye ülkenin dış ve iç işleri bakanlarını bir araya getirdiği Paris'teki zirvede sonucunuda bu şekilde kamuoyuna duyurdu.

DW Türkçe'nin paylaştığı haberin detayına göre Macron 14 ülkeden sekizinin de yeni mekanizmaya "aktif" katılım sözü verdiğini belirtti.

Reuters'in Fransız hükümet çevrelerine dayandırdığı haberine göre bu ülkeler Almanya ve Fransa’nın yanı sıra Portekiz, İrlanda, Finlandiya, Litvanya, Hırvatistan ve Lüksemburg.

Macron Paris'te yaptığı açıklamada diğer ülkeleri de Akdeniz'de kurtarılan sığınmacıların paylaşımıyla ilgili mekanizmaya katmak için adımlar atacaklarını söyledi.

Öneriye karşı çıkan ülkelerin başında İtalya geliyor. Roma, Akdeniz’de sığınmacıları kurtarma gemilerinin limanlarına yanaşmasına izin vermiyor.

İtalya ve Malta geçen hafta Finlandiya’daki Avrupa Birliği içişleri bakanları zirvesinde sözkonusu öneriyi reddetmişti. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini Paris'teki zirveye de katılmadı.

Macron zirve öncesinde de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Uluslararası Göç Örgütü Başkanı Antonio Vitorino ile görüştüi. Grandi ve Vitorino zirvedeki kararı memnuniyetle karşıladıklarını bildirerek, ‘Bu durumda ortak hareket edilmesi herkesin çıkarınadır’ açıklamasında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Paris zirvesi öncesinde yaptığı açıklama ile yeterince sayıda ülkenin katılım göstermesiyle AB'nin Akdeniz'deki kurtarma girişimlerine uyguladığı blokajın kaldırılabileceğini belirtmişti.

Avrupa iltica sisteminin değişmesi gerektiğini belirtirkenMaas İtalya ve Malta'nın sığınmacı yükünün azaltılması gerektiğini açıklamıştı.


Haziran ayında iki hafta Akdeniz'de bekletilen Sea-Watch'a ait gemiye yanaşma izni vermeyen İtalyan yetkililer, kurtardığı sığınmacılarla izinsiz olarak Lampedusa limanına yanaşan geminin kaptanı Carola Rackete'yi gözaltına almıştı, yardım gemisine de el koymuştu. 

Son Güncelleme: 23.07.2019 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol