50 yıllık İsveç macerasından sonra Çorum’a pizza dükkanı açtı

İsveç’te 50 yıllık bir yaşantının ardından emekli olarak Türkiye’ye dönen 71 yaşındaki Mustafa Aydın, memleketi Çorum’un Kargı ilçesine bağlı Çetmi Köyü’ne pizzacı dükkanı açtı.

50 yıllık İsveç macerasından sonra Çorum’a pizza dükkanı açtı

İsveç’te 50 yıllık bir yaşantının ardından emekli olarak Türkiye’ye dönen 71 yaşındaki Mustafa Aydın, memleketi Çorum’un Kargı ilçesine bağlı Çetmi Köyü’ne pizzacı dükkanı açtı.

01 Temmuz 2019 Pazartesi 11:32
50 yıllık İsveç macerasından sonra Çorum’a pizza dükkanı açtı

22 yaşındayken çalışmak için İsveç’e giden Pizzacı Musti lakabı ile tanınan Aydın, 215 nüfusu bulunan köyde açtığı pizzacı dükkanı ile görenleri şaşkına çeviriyor. Pizzaları tatmak için çevre illerden köye müşteriler gelirken, Pizzacı Musti’de gösterilen ilgiden oldukça memnun.

22 yaşına geldiğinde çalışmak için İsveç’e gittiğini anlatan Mustafa Aydın, “İsveç’de 50 yıl yaşadım her yıl köyüme tatile geldiğimde pizzacı olarak düşündüğüm şuandaki mekanı yavaş yavaş yapmaya başladım. Sonra Türkiye’me döndüm. Pizza restoranımı açtım. Çok büyük rağbet gördü. Herkes memnun oldu. Pizzayı İsveç usulü yapıyorum. Baharatlarımız İsveç’ten, peynirler İtalya’dan geliyor. Bu yüzdende çok tutuldu ve beğenildi. Ormanların arasında bu güzel tabiatın içerisinde müşterilerimiz gelip pizzalarını yiyerek memnun bir şekilde buradan ayrılıyorlar” dedi.

İsveç’te uzun yıllar boyunca pizza ustası olarak çalıştığını dile getiren Mustafa Aydın, ‘’İsveç’e ilk gittiğimde 16 yıl tekstil sektöründe çalıştım. Sonra kendi işime başladım ve ilk pizza restoranı açtım. 10 yıl ailemle birlikte bu iş yerinde çalıştık. Çok tutuldu ve sevildi. Daha sonra Türk restoranı açtım ve 20 yıl burayı işlettim. 50 yıldan sonra Türkiye’ye geri döndüm. İsveç’te yaptığım pizza usulünün aynısını köyümde yapıyorum. Köyüme de bu sayede katkım oluyor” şeklinde konuştu.

Müşterilerinden gördüğü ilgiden de oldukça memnun olduğunu dile getiren Aydın, ‘’Müşterilerimiz sağ olsunlar buraya akın ediyorlar. Şuanda en çok müşterimiz Kargı’dan ve Boyabat’tan geliyor. Ramazan bayramında çok güzel iş oldu talebe yetişemedik. Bu nedenle kurban bayramında daha çok iş olacağını düşünüyoruz. Nasıl yetişeceğimizi düşünüyoruz ve plan yapıyoruz’’dedi.

Daha büyük bir şehirde veya ilçede pizzacı açabileceğini ama köyünü tercih ettiğini ifade eden Mustafa Aydın, ‘’Ben İsveç’te ve Antalya’da kaldım. Ama en büyük huzuru köyümde buldum. Bana burası daha cazip geldi. Ben inanıyorum 10 yıl, 20 yıl burayı kesinlikle işletirim çünkü çok güzel talep var. Köyüme bir katkım oldu. Ben bu pizzacıyı Kargı-Sinop Kara Yolu’na da veya bir şehirde açabilirdim ama istemiyorum. En güzeli köyüm ve en güzeli burası’’ diye konuştu.

Pizza yemeye gelen bazı müşteriler de, Çorum’a tatile geldiklerini, Pizzacı Musti’yi gördüklerini ve merak ettiklerini belirterek, pizzanın güzel ve lezzetli olduğunu söylediler.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol