Başakşehir puan kaybetmesin diye...

Antalyaspor-Medipol Başakşehir maçının hakemi Mete Kalkavan, son haftalara yaşanan hakem hatalarına yeni bir zincir ekledi. Tecrübeli hakemin maç esnasında verdiği kararlar sosyal medyada tepkiye sebep oldu.

Başakşehir puan kaybetmesin diye...

Antalyaspor-Medipol Başakşehir maçının hakemi Mete Kalkavan, son haftalara yaşanan hakem hatalarına yeni bir zincir ekledi. Tecrübeli hakemin maç esnasında verdiği kararlar sosyal medyada tepkiye sebep oldu.

19 Şubat 2019 Salı 11:59
Başakşehir puan kaybetmesin diye...

Süper Lig’te dün akşam oynanan ve 1-0 Başakşehir'İn üstülüğü ile sonuçlanan Antalyaspor-Başakşehir maçına hakem Mete Kalkavan damga vurdu.

Başakşehir lehine birçok pozisyonda düdük çalan Kalkavan’a hem Antalyaspor cephesinden hem de kamuoyundan büyük tepki geldi.

Spor yorumcularının maçın yönetimi hakkındaki görüşlerine göre Başakşehir maçı 9 kişi tamamlaması gerekirken Antalyaspor’un da muhtemel bir penaltı pozisyonunun VAR’da incelenmemesi bardağı taşırdı.

Başakşehirli Emre Belözoğlu’nun Antalyasporlu oyuncuya dirsek atmasının ardından hakemin kart göstermemesi de tepkilerin artmasına sebep oldu. Öyle ki Hakem Mete Kalkavan bir pozisyon sonrasında taç atışını Başakşehir'e verdi ancak Başakşehirli futbolcu Arda Turan, topun kendisinden çıktığını ifade etti. Buna rağmen Mete Kalkavan verdiği kararını değiştirmeyince Arda Turan topu doğrudan auta göndermek durumunda kaldı.

“Bize müsaade etmeyeceklerini biliyorduk”

Antalyasporlu futbolcu Yekta Kurtuluş ise hakem Mete Kalkavan’ın maç yönetimi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Kazanmak istiyorduk ama bize müsaade etmeyeceklerini biliyorduk. Doukara'nın pozisyonunda VAR'a bile gidilmedi. VAR tek taraf için çalışacaksa kaldırsınlar ya da başka sistem getirsinler” ifadelerine yer verdi.

Yayıncı kuruluş beIN Sports yorumcusu Mehmet Demirkol da hakem ile ilgili eleştirilerde bulundu. Demirkol yaptığı eleştirisinde, “Yekta'nın şikayet ettiği hakemlik tarzı sadece pozisyonlarla anlaşılacak bir şey değil. Maç boyunca. Ben de Yekta'yla aynı fikirdeyim. Çok fazla Antalya aleyhine hata yapıldı” ifadelerini kullandı.

"Rezalet bir maç yönettin"

Spor yorumcusu Sinan Engin de Beyaz TV canlı yayınında “Bu akşam en az 4-5 tane VAR'lık pozisyonu vardı. Tendona yapılan hareket penaltıydı.  VAR çağıracak. Bana göre cuma günü Adem Büyük'ü atan pozisyonun biraz yumuşağı gibiydi. Mete Kalkavan rezalet bir maç yönettin” diyerek hakeme yönelik tepkisini ortaya koydu.

"Gördüğüm en art niyetli hakem"

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk, "Maçın kahramanı Mete Kalkavan. İki yıllık başkanlık döneminde gördüğüm en art niyetli hakem yönetimiydi" dedi.

Öztürk, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

"VAR sisteminden sonra bunun yeni türevleri çıktı. Bunlar eskiden direk yapılıyordu, izliyordunuz. Şimdi VAR diye bir sistem var, hoş geldi, iyi geldi. Kullanın o zaman. Tek tek pozisyonlara baktığınızda olan vardır, olmayan vardır. Penaltıdır, değildir. Bunlara girmeyeceğim ama bu sistem kullanılmalı. Ya da siz takımlara bu hakkı verin, kulübeden itiraz hakkı olsun. VAR'a gidilme hakkı olsun. Çünkü, eğer oradaki hakem VAR'a gitmiyorsa, eğer o odadaki insanlar uyarmıyorsa... Baktığınızda en az iki pozisyon var böyle maçın gazıyla, karar verilmiş, geri alınabilecek. Nazım'ın sarı kart pozisyonu komedi. Bir oyuncu hakemin hatalı verdiği karara şöyle bir elini kaldıramayacak mı? Arda Turan, 'Taç benden çıktı' diyor, buna rağmen sen bu kararı geri alamıyorsan o zaman senin ya kendinle ilgili bir ego problemin var ya da art niyetlisin. Benim işim burada tek tek pozisyonları değerlendirmek değil. Burada bir ince doğrama işlemi yapıldı. Benim başkanlık sürecimde de bir hakem tarafından yapılmış en temiz işlem oldu. Kamuoyu zaten değerlendirecektir ama maçın özetleriyle değil."

Rusya Milli Takımı teknik direktörü: "Hakem ilginç"

Başkan Öztürk, hakemin görevinin maçı en adil ve doğru şekilde yönetmek olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bir itiraz varsa, stadyumda herkes ayağa kalkıyorsa, VAR'a en azından kibarlık olarak git. Millet de 'Gerçekten gitti' desin. Buraya gelen insanların hepsinde hakemle ilgili bir art niyet döngüsü oluştu. Yanımda Rusya Milli Takımı'nın teknik direktörü vardı. Bana 'hakem ilginç' dedi. Ben de 'Bayağı ilginç' dedim. Sağolsun Mete Bey, çok temiz bir işlem yaptı. Antalyaspor camiası da ben de buraya gelen taraftar da Mete Kalkavan'ın ismini unutmaz. Kendi sahamızda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama burada art niyetli bir yönetim vardı. Bunun nedenini de araştırmak lazım. Maçtan önce Başakşehir camiası tarafından bu açıklama yapıldı. Biz de yaptık daha önce, başka takımlar da yaptı. İki hafta önce Fenerbahçe Kulübü yaptı. Benim de Kulüpler Birliğinden bir talebim var. Bir açıklama daha istiyorum. Kulüpler açıklama yapıyor ama her şey olduğu gibi devam ediyor. O zaman hiç başka açıklama yapılmasın ya da Kulüpler Birliği olarak aramızda anlaşalım. 'Hakemlerle ilgili açıklama yapmayacağız.' diyelim. Bırakın herkes hakkını arasın. Hak eden kazansın. Bizim de içimiz rahat etsin, onların da içi rahat etsin. Elinden geleni herkes yapsın ama bugün kesinlikle benim içime sinmedi ve Mete Kalkavan ismi Antalyaspor camiası tarafından unutulmaz bundan sonra."

İşte tartışmalara sebep olan pozisyonlar:

(Emre Belözoğlu'nun rakip oyuncuya dirsek attığı kırmızı kart gerektiren pozisyon VAR incelemesine gerek duyulmadan geçildi)

(Başakşehirli Robinho'nun rakip oyuncunun ayağına kırmızı kart gerektiren müdahalesi VAR'a bakılmadan geçildi)

(Antalyasporlu Doukara'ya, maçın son dakikalarında ceza sahası içerisinde yapılan müdahale VAR'a bakılmadan geçildi)

(Başka bir pozisyonda Başakşehirli Arda Turan'ın "top benden çıktı" demesine rağmen hakem Mete Kalkavan'ın taç kararını Başakşehir'den yana kullanması büyük tepki çekti)

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol