Üniversite mezunları borç batağında!

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yaklaşık olarak 279 bin üniversite mezunu gencin, öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödeyemedikleri sebebi ile icralık olduğu bilgisini paylaştı.

Üniversite mezunları borç batağında!

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, yaklaşık olarak 279 bin üniversite mezunu gencin, öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödeyemedikleri sebebi ile icralık olduğu bilgisini paylaştı.

06 Kasım 2018 Salı 10:51
Üniversite mezunları borç batağında!

CHP’li Ali Haydar Hakverdi, öğrenim ve katkı kredisi borçlarına ilişkin 2017 yılında edindiği bilgileri kamuoyu ile paylaşmış ve kredi ve öğrenim borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısının 342 bin 282, borcun ise 2 milyar 95 milyon 228 bin 502 lira olduğunu ifade etmişti.

Hakverdi’nin sorusuna KYK’dan yanıt geldi

CHP’li Hakverdi bu yılda konuya ilişkin olarak elde ettiği verileri kamuoyu ile paylaştı. Hakverdi, öğrenim kredisi alan öğrencilerine borçlarına ilişkin 27 Eylül 2018 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yönelttiği “Öğrenim kredilerinden dolayı haciz işlemi başlatılan kaç kişi vardır? Ve toplam tutar ne kadardır?” sorularına Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nce yanıt verildi.

BirGün’de yer alan habere göre Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, CHP’li Hakverdi tarafından yöneltilen soruya verdiği yanıtta, “Öğrenim/katkı kredisi alan ve muhtelif yıllarda borçlarını zamanında ödemediği için iki ve üzeri aksama yapan 6183 sayılı Kanun kapsamına giren 2018 yılında vergi dairesine bildirilen borçlu sayısı 279.897 kişi” ifadelerini kullandı. İcra takibi yapılanların sayısı da paylaşılırken tutara ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

“Büyük şirketlerin milyarlarca liralık vergi borçları silinirken, işsiz bırakılan gençlerden bu paranın icra yoluyla alınması kabul edilemez”

Hakverdi, son günlerde çok sayıda üniversite mezunundan, borçlarını ödeyemedikleri gerekçesi ile icralık olduğuna yönelik olarak şikayet aldığını belirtti. Hakverdi konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Ülkemizde işsizlik her geçen gün artmakta ve hükümetin yanlış politikaları yüzünden yaşanan kriz daha da derinleşmekte. Son açıklanan Temmuz ayı verilerine göre genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı %19,9 olarak açıklandı. Yani her 5 gencimizden biri işsizken bir de üzerlerine haciz yükü binmiş durumda. İcra takibi yapılan kişi sayısı tarafımıza iletilirken toplam tutar bilgisi verilmedi. Tahminlerimize göre bu tutar 2 milyar TL civarında. Birçok büyük şirketin milyarlarca liralık vergi borçları silinirken bu ülkenin eğitimli fakat işsiz bırakılan gençlerinden verilen öğrenim kredilerinin icra yolu ile alınmaya çalışılması kabul edilir gibi değil.”

CHP’nin, öğrenim kredisi borçlarının silinmesi ve bundan sonraki dönemlerde verilecek olan kredilerin de karşılıksız olarak verilmesine yönelik geçtiğimiz dönem verdiği kanun teklifinin gündeme dahi alınmadığını ifade eden Ali Haydar Hakverdi, “Bu veriler ışığında kanun teklifimizi yenileyerek TBMM başkanlığına göndermiş bulunmaktayım. Tüm partilerden bu sorunun çözümüne dair katkı bekliyorum” dedi.

Hakverdi, öğrenim ve katkı kredisi borçlarının silinmesi ve bundan sonra öğrencilere kurum tarafından ‘kredi değil burs’ verilmesine dair kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol