Türk-İş’ten kıdem tazminatı çıkışı

Türk-İş, gerçekleştirilen seçimlerden sonra kıdem tazminatı sisteminin değiştirileceğine yönelik olarak sinyallerin gelmesi üzerine 1 Mayıs gününde iktidara, ‘Kırmızı çizgime dokunma’ mesajı verme kararı aldı.

Türk-İş’ten kıdem tazminatı çıkışı

Türk-İş, gerçekleştirilen seçimlerden sonra kıdem tazminatı sisteminin değiştirileceğine yönelik olarak sinyallerin gelmesi üzerine 1 Mayıs gününde iktidara, ‘Kırmızı çizgime dokunma’ mesajı verme kararı aldı.

08 Nisan 2019 Pazartesi 11:14
Türk-İş’ten kıdem tazminatı çıkışı

Erdoğan Süzer’in yaptığı habere göre, gerçekleştirilen seçimlerin hemen sonrasında kıdem tazminatı fonunun kurulması da dahil olmak üzere ekonomiye ilişkin bir dizi reform gerçekleştirileceğinin açıklanması, Türk-İş'i harekete geçirdi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) daha önce ‘kırmız çizgimiz' olarak açıkladığı bu konuda mesaj verebilmek adına 1 Mayıs mitinginin ana konusunu ‘'Kıdem tazminatı''  olarak belirledi. Söz konusu mitinge katılımın yüksek olabilmesi adına Türk-İş'in yoğun üyesinin bulunduğu Kocaeli tercih edildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Kıdem tazminatında kazanılmış haklarda geriye gidişe izin vermeyeceğimizi herkes bilsin” dedi.

Asla izin yok

Ergün Atalay, önümüzdeki dönem içerisinde çalışma hayatına yönelik olarak gerçekleştirilecek düzenlemeler ve ekonomi yönetiminin reform çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son dönem içerisinde ‘reform'  kelimesini çok sık duymaya başladıklarını, reform denildikçe de kıdem tazminatı fonunun kurulmasına yönelik beklentilerin ısıtılarak yeniden gündeme getirildiğini ifade eden Başkan Atalay, “Kıdem tazminatını hemen ilk fırsatta gündeme getireceklerini bildiğimiz için bu yılki 1 Mayıs kutlamalarının ana konusunun kıdem tazminatı olmasına karar verdik” yönünde açıklamasında bulundu. Başkan Ergün Atalay, işçinin kıdem tazminatına dokunulmasına asla izin vermeyeceklerini, 1 Mayıs gününde on binlerce işçiyi meydanlara toplayarak bir kez daha ilan etmiş olacaklarını söyledi.

Atalay kendisine yöneltilen, “Kıdem tazminatı fonunun kurulması yönünde bir çalışma başlatıldığı duyumunu mu aldınız?” sorusuna, “Seçimler biter bitmez reformların yapılacağı her fırsatta söyleniyor. Belli ki bu reformların içerisine bir şekilde kıdem tazminatı fonu da eklenmek isteniyor. Hatta öyle olacağını biliyoruz. Biz onlardan önce davranıp kıdem tazminatına dokundurmayacağımız mesajını net bir şekilde 1 Mayıs meydanından vermek istiyoruz” yanıtını verdi. Atalay, kıdem tazminatı için yıllar önce ‘kırmızı çizgimiz' dediklerini ve bu çizgiden milim sapma olmadığını da belirtti.

Haklara dokundurmayız

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Eğer bir reform yapmak istiyorlarsa kıdem tazminatı almayanlara kıdemlerini versinler, mevcut sıkıntıları çözsünler. Ama onun dışında kazanılmış haklara asla dokunulmasın. Ben bugün kıdemden ne alıyorsam, aynısını olsun. Bugün kıdem 1 yıla 30 gün, işte bu 30 gün 29.5 gün olmasın. Yeni işe girenler de dahil bu herkes için kazanılmış bir haktır. Kazanılmış haklarda geriye gidiş olmadan daha iyi bir kıdem tazminatı için isteyenlerle oturur konuşurum” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol