Merkez Bankası politika faizi kararını açıkladı

Merkez Bankası (MB), politika faizini yüzde 17 seviyesinde sabit tuttuğunu açıkladı.

Merkez Bankası politika faizi kararını açıkladı

Merkez Bankası (MB), politika faizini yüzde 17 seviyesinde sabit tuttuğunu açıkladı.

21 Ocak 2021 Perşembe 15:43
Merkez Bankası politika faizi kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplanarak bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına karar verdi. Son iki toplantıdır faizi yükseltme yönünde karar alan banka, bu kez faizi sabit tutma kararı aldı.

Kurul söz konusu kararında, iktisadi faaliyetin güçlü bir seyir izlediği ifade edilerek salgına bağlı ekonomik kısıtlamaların aşağı yönlü etkilerinin daha sınırlı seyrettiği fakat sektörlerde yaşanan yavaşlama ve belirsizliğin devam ettiği belirtildi.

Söz konusu kararda, salgın dönemi içerisinde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileri ile güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisinin devam ettiği ifade edilerek finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte, son dönem içerisinde kredi büyümesinin yavaşlamaya başladığı aktardıldı.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Kasım ve aralık PPK toplantılarında gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir.

Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda Kurul, 2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir.

Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol