Konkordato ilanını zorlaştıran teklif yasalaştı

Son dönemlerde şirketlerin çokça ilan ettiği konkordato’yu zorlaştıran teklif yasalaştı. Konkordato ilanları için yeni şartlar getirildi.

Konkordato ilanını zorlaştıran teklif yasalaştı

Son dönemlerde şirketlerin çokça ilan ettiği konkordato’yu zorlaştıran teklif yasalaştı. Konkordato ilanları için yeni şartlar getirildi.

07 Aralık 2018 Cuma 11:04
Konkordato ilanını zorlaştıran teklif yasalaştı

Konkordato terimi, borçlarını ödemekte güçlük çeken şirketin mahkemeye başvurarak alacaklılara belli bir düzen içerisinde tarafsız bir şekilde ödeme yapılmasını talep etmesine yönelik olarak uygulanan prosedür için kullanılıyor.

Bu terimin yakın zamanda giderek yaygınlaşmasıyla piyasalarda özellikle son aylarda alacak-verecek dengesini sağlayamayan farklı sektörlerden şirketler ve de şahıslar, bankalardan ve alacaklılardan gelen kredi baskısına karşı koyabilmek adına konkordato ilan ediyor.

Üç aylık bilançolar dikkate alınacak

Yeni kanunla, İcra ve İflas Kanunu’nun 15 Mart 2018 tarihi itibari ile yürürlüğe giren konkordatoya dair hükümleri revize ediliyor.

Buna göre, yalnızca ‘kamu yararına denetim yapma yetkisine sahip’ denetim firmaları tarafından rapor hazırlanabilecek.

Denetim firmaları, hatalı ya da mahkemeyi yanıltıcı nitelikte herhangi bir rapor hazırlamaları durumunda lisans iptaline varan cezalarla karşı karşıya kalabilecek.

Konkordatoya başvuran şirketlere atanan komiserlerden en az bir tanesinin bağımsız denetçi olması zorunluluk haline gelecek. Düzenleme ile şu anda 250 olan rapor verebilecek kuruluş sayısı 110’a düşecek.

Hazırlanacak olan raporlarda son 45 gün yerine üç aylık bilançolar dikkate alınacak.

Belgelere yönelik değişiklik

Kanunla, borçlunun, konkordato talebine ekleyeceği belgelere ilişkin değişiklik yapılıyor, eklenecek belgeler arasında yer alan finansal analiz raporu, güvence veren denetim raporu olarak değiştiriliyor.

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşunun Türkiye Denetim Standartları’na göre gerçekleştirilecek denetim kapsamında hazırlanan ve konkordato ön projesinde yer alacak olan teklifin yapılacağı hususunda makul güvence veren denetim raporu ile dayanakları, konkordato başvurusu sırasında mahkemeye sunulacak.

Denetim raporunu hazırlayacak olan denetim kuruluşlarının faaliyetleri, bu kuruluşların hak ve yükümlülükleri, hazırlanan raporların ilgili kurum tarafından incelenmesi ve denetlenmesi, bu raporlar sebebi ile denetim kuruluşlarının idari ve hukuki sorumlulukları ile diğer hususlar konusunda, 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uygulanacak.

Komiser seçimi

Kanunla, konkordato komiserinin seçimi, nitelikleri ve eğitimi ile ilgili düzenleme yapılıyor.

Üç komiser görevlendirilmesi halinde komiserlerden biri, mahkemenin bulunduğu ilde faaliyet göstermek şartı ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetçiler arasından seçilecek.

Komiserler bilirkişilik bölge kurullarınca oluşturulan komiser listesinden seçilecek. Listeye kayıt için Adalet Bakanlığı tarafından izin verilen kurumlardan alınacak eğitimin tamamlanmış olması gerekecek. Bir kişi eş zamanlı bir şekilde beşten fazla dosyada geçici komiser ve komiser olarak görev yapamayacak.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte görülen konkordato talepleri hakkında, talep tarihinde yürürlükte bulunan hükümler uygulanacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol