Ekonomide damat rekabeti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu damadı Bakan Berat Albayrak bir senedir sert eleştiriler alırken diğer damadı Selçuk Bayraktar’ın ise sanayide büyümede sağladığı iddia edildi.

Ekonomide damat rekabeti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu damadı Bakan Berat Albayrak bir senedir sert eleştiriler alırken diğer damadı Selçuk Bayraktar’ın ise sanayide büyümede sağladığı iddia edildi.

22 Temmuz 2019 Pazartesi 20:00
Ekonomide damat rekabeti!

31 Mart seçimleri ardından elindeki çoğu büyükşehir belediyesini kaybeden özellikle İBB ikinci seçiminde büyük darbe alan AKP'de bunun en büyük sorumlularından biri olarak ekonominin başındaki Berat Albayrak gösterilmişti.  

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Bakan Berat Albayrak eleştiri konusu olurken bir diğer damadı Selçuk Bayraktar’ın ise sanayideki büyümede etkili olduğu iddia ediliyor. 

AKP içindeki muhalefetin sesi Karar gazetesi İbrahim Kahveci, bugünkü yazısında “Ekonomide bir kıpırtı var ama bunun arka planında başka unsurlarda var. Galiba yeni bir buluş yaptık. Ya da yüksek teknolojiye dayalı bir şeyler üretmeye başladık. Açıkçası ben de tam bilmiyorum. Beraber inceleyelim” diyerek şunları kaleme aldı: 

“Mayıs ayında takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi sadece yüzde 1,3 azaldı. Geçen yılın son üç ayında sanayi üretimi yüzde 7,8 gerilemişti. Bu yılın ilk dört ayında ise üretim yüzde 4,5 düşüş gösterdi. Kısaca sanayi üretimindeki kan kaybı hızlı bir şekilde azalıyor. Ekonomiyi toparlıyoruz.

Şimdi de şu notumuzu düşelim:

A-) 2018 yılı son çeyreğinde sanayi üretimi yüzde 7,8 azaldı. Oysa EPDK verilerine göre sanayide kullanılan elektrik tüketimi aynı dönemde yüzde 5,74 düştü.
 

B-) 2019 yılı ilk dört ayında ise sanayi üretimi yüzde 4,5 azalıyor. Ama bu sefer sanayi sektöründeki elektrik tüketimi aynı dönemde yüzde 8,41 düşüyor.

Üretim daha sınırlı daralırken, elektrik tüketimi daha sert düşüyor. Açık ve net ki, daha az elektrik kullanarak sanayide üretimi toparlıyoruz.”

YA HÜR-KUŞ’U UÇURDUK, YA DA İNSANSIZ HAVA ARAÇLARINI (İHA)

“Alt sektörlere baktığımızda da durum şu(mayıs ayı)” diyen Kahveci şöyle devam etti:

“Ham petrol ve doğalgaz çıkarımı %12,0 artış

-Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol üretimi %15,9 artış

(Galiba ya petrol bulduk ya da gaz.)

Temel eczacılık ve eczacılığa ilişkin malzeme imalatı %17,1 artış

Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı %21,8 artış

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı %4,1 artış

Diğer ulaşım araçlarının imalatı %115,5 artış

Sanırım olay burada. Yani diğer ulaşım araçlarının imalatında. Ya Hür-kuş’u uçurduk, ya da insansız hava araçlarını (İHA)...Veya bir başka teknolojik buluş ve imalatı.

Lakin her nedense bu üretimimiz içeride kalıyor. Yani ihracata yansımış değil..

Mayıs ayında yüksek teknolojik ürünler ihracatımız 550 milyon dolardan bu yıl 519 milyon dolara geriliyor. Ve böylece ihracat içindeki payı da yüzde 4,1’den yüzde 3,4’e düşüyor.

Özet verelim:

Bu yıl sanayi üretimini daha az elektrik kullanarak yapıyoruz. Ama sanayi üretiminde asıl büyük toparlanmayı büyük teknolojik artışla sağladık. Ve bulduğumuz bu yüksek teknoloji üretimi de dışarıya satmıyor, kendimize saklıyoruz.

En azından TÜİK verileri böyle diyor.”

İHA VE SİHA ÜRETEN 6 ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE

Milli İHA Bayraktar'ın üreticisi BAYKAR Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, yıllar önce Türkiye’nin İHA üretimini desteklemesi halinde dünyada 1 numara olabileceğini söylemişti.

Türkiye şu anda dünyada İHA ve SİHA üreten 6 ülkeden biri haline geldi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol