Dolar TL ne kadar oldu?

Türkiye piyasaları bayram tatilinin rehavetine kapılmaya başlarken dolar TL güne 6.03 seviyesinin altında başladı. Dolar/TL daha sonra 6.00'ın altını gördü. Piyasa uzmanlarına göre bayram tatili ile birlikte önümüzdeki bir iki haftanın sakin geçmesi bekleniyor. İşte dolar/TL kurunda son durum...

Dolar TL ne kadar oldu?

Türkiye piyasaları bayram tatilinin rehavetine kapılmaya başlarken dolar TL güne 6.03 seviyesinin altında başladı. Dolar/TL daha sonra 6.00'ın altını gördü. Piyasa uzmanlarına göre bayram tatili ile birlikte önümüzdeki bir iki haftanın sakin geçmesi bekleniyor. İşte dolar/TL kurunda son durum...

30 Mayıs 2019 Perşembe 10:38
Dolar TL ne kadar oldu?

ABD ile muhtemel bir gerilimin İstanbul seçimi sonrasına ertelendiği izlenimi ile TL pozitif bir şekilde ayrışmayı başarıyor, dolar/TL 6 civarında dalgalanıyor.

Dolar/TL saat 09.51 itibari ile 5.9909/5.9944 seviyelerinden işlem görüyordu saat 12:50 itibariyle dolar TL 5.9139/5.9187 seviyelerinde işlem görüyor

Çin ABD ticaret savaşı sebebi ile küresel piyasalarda kuvvetli bir riskten kaçış izlenimi görülürken, son iki işlem gününde ise Türkiye piyasaları pozitif bir şekilde ayrışmayı başarmış durumda. Bankacılar benzer bir piyasa trendini bugün de bekliyorlar.

Bankacılar bu pozitif ayrışmanın en önemli sebebinin ABD ile olası bir gerilimin İstanbul seçimi sonrasına ertelendiği izlenimi olduğunu ifade ediyorlar. Diğer öne çıkan etkenler ise rand TL başta olmak üzere ikili işlem önerileri ve TL’nin son yıllar içerisinde açık ara en çok satılan para birimi olduğu gerçeği.

Son bir yıla bakıldığı zaman TL %30 civarı değer kaybı yaşarken benzer para birimlerinden açık ara negatif ayrıştı, son üç yıl içerisinde ise değer kaybı %50 civarına ulaşmış durumda.

Bankacılara göre TL’deki iyimser hava Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Rus hava savunma sistemi S-400’ün teslimatının haziran ayına yetişmeyebileceği açıklaması ile başladı.

Akar, 27 mayıs gününde piyasa kapanışının sonrasında gerçekleştirdiği açıklamada, S-400’lerin Türkiye’ye teslimatının haziran ayına yetişmeyebileceğini ancak önümüzdeki aylar içerisinde teslimatın gerçekleştirileceğini söylemişti.

İki NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma planları sebebi ile aylar süren bir anlaşmazlık yaşıyor. ABD S-400’lerin NATO ile uyumlu olmadığını ve F-35’lerin güvenliğini tehlikeye atacağını söylüyor.

Piyasalardaki satış baskısının ana sebeplerinden biri S-400 konusuydu

ABD’li yetkililer Ankara’nın bunun yerine ABD füze savunma sistemi satın almasını istiyorlar. Türkiye ise S-400 alım sürecinin bitmiş bir anlaşma olduğunu, Patriot alımının ise müzakere edilebileceğini ifade ediyor. Ancak S-400’den vazgeçeceğine yönelik herhangi bir ifade kullanmıyor.

Süreç olası ABD yaptırımlarını gündeme getirebileceği endişesi ile piyasadaki satış baskısının da ana sebeplerinden biri konumunda idi.

Bu görüş kalıcı olarak değişmese de, son üç gün içerisinde değişen, ABD ile olası bir anlaşmazlığın haziran ayı sonrasına ötelendiği beklentisi oldu. Dün itibari ile Türk asıllı ABD vatandaşı ve eski NASA çalışanı Serkan Gölge’nin serbest bırakılması da bu beklentiyi kuvvetlendiren bir başka sebep oldu.

Risk altında olan varlıklar sert satış baskısına maruz kaldı

Dolar, Çin-ABD ticaret geriliminde tırmanma endişelerinin yatırımcıları devlet tahvili de dahil olmak üzere güvenli liman varlıklara yönelmeye zorlamasının sonrasında başlıca para birimleri karşısında yükseldi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında meydana gelen anlaşmazlık herhangi bir yatışma işareti göstermezken, küresel büyümenin zarar göreceği endişesi, finansal piyasalarda son günler içerisinde dalgalanmaya sebep oldu. Özellikle de riskli varlıklar en sert satış baskısı altında kaldı.

Dolar endeksi bir hafta önce gördüğü iki yılın zirvesi olan 98.371’e yakın seviyede kalarak, 98.128 ile yatay seyrediyor.

Yatırımcıların dikkati dünyanın en güçlü ekonomisinin durumu hakkında gösterge için ABD verilerine çevrildi. Piyasa katılımcıları, ABD’nin ilk çeyrek GSYH rakamlarına ilişkin ikinci tahminleri ve ABD işsizlik maaş başvuruları verilerini takip ediyor.

İç piyasada ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) net ve brüt rezervlerini de içeren haftalık veri seti takip edilecek. Bankacıların Resmi Gazete verilerinden gerçekleştirdiği hesaplamalara göre, TCMB’nin brüt rezervleri 24 mayıs günü ile biten haftada 1.3 milyar dolar artış gösterdi.

Tahvil-bono piyasasında iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün son işlemde %25.74 seviyesindeydi. 10 yıllık gösterge tahvilde işlem gerçekleşmedi.

Son Güncelleme: 30.05.2019 12:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol