Dolar TL kurunda son durum ne?

Dolar/TL ABD ile ilişkilere yönelik olarak endişelerin artması ile birlikte bir hafta aranın sonrasında dün yeniden aştığı 6.10 üzerindeki seyrini bu sabah saatlerinde de sürdürmeye devam ederken, TL gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışıyor.

Dolar TL kurunda son durum ne?

Dolar/TL ABD ile ilişkilere yönelik olarak endişelerin artması ile birlikte bir hafta aranın sonrasında dün yeniden aştığı 6.10 üzerindeki seyrini bu sabah saatlerinde de sürdürmeye devam ederken, TL gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışıyor.

23 Mayıs 2019 Perşembe 09:52
Dolar TL kurunda son durum ne?

BDDK ve TCMB’den atılan adımlar ekonomi yönetiminin almış olduğu kararlara ilişkin piyasalarda soru işaretlerine sebep olurken, TL’de S-400 konusu baskı oluşturmaya devam ediyor. Bu alanda pozitif yönde bir gelişme olmaması durumunda ve dolar/TL’nin bu seviyelerde kalıcı olması halinde kurda yukarı yönün devam edebileceği ifade ediliyor.

Dolar/TL saat 09.13 itibari ile 6.1320/6.1349 seviyesinde işlem görüyor. Doların söz konusu seviyelerde seyri devam ediyor.

BDDK gerçek kişilerin 100,000 dolar üzeri döviz alım işlemlerinde dünden itibaren bankalar tarafından bir iş günü valör uygulamasına geçileceği yönünde duyuruda bulunurken, Merkez Bankası da yeniden haftalık repo ihalesi açarak 9 mayıs gününde başladığı 150 baz puanlık ek sıkılaştırmayı geri çekti.

Endişelere sebep oldu

Birçok bankacı BDDK kararının sermaye kontrolüne ilişkin endişelere sebep olduğuna, mevcut sorunlara kısa vadeli bir bakış getirdiğine, etkisinden ziyade oluşturduğu izlenimin olumsuzluğuna dikkat çekti. Bankacılar kısa vadeli adımlar atmak yerine piyasalarda kaybolan güveni tekrar sağlayacak ve risk primini düşürecek adımlar atılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Diğer taraftan Yüksek Seçim Kurulu ise bir süredir beklenen İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve tekrarına ilişkin gerekçeli kararını açıkladı. Bankacılar bir süredir seçimlerin tekrarına ilişkin kararının piyasada satış baskısı meydana getirdiğini ifade ediyorlar.

Piyasa ABD konusunu da oldukça yakından takip ederken, üst düzey bir Türk yetkili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın bir tarihte yüz yüze bir görüşme gerçekleştirebileceğini ifade etti.

Önceki gün CNBC’de yayınlanan bir haberde Washington’un Türkiye’ye yönelik olarak S-400’ten vazgeçmesi çağrısında bulunduğu ve ABD’den silah alabilmesi için iki hafta süre verdiğini, aksi bir durumun yaşanması halinde Ankara’nın çeşitli yaptırımlar ile karşılaşacağı bildirilmişti.

Kremlin bu çıkışa ‘kabul edilemez’ dedi

Kremlin ise Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi anlaşmasının Ankara’nın da belirttiği gibi bitmiş bir anlaşma olduğu yönünde açıklamada bulunarak, haberde ABD’nin Türkiye’ye verdiği iddia edilen ültimatomu kabul edilemez olarak nitelendirdi.

ABD ile ilişkiler, devam eden seçim süreci, TCMB’nin rezervleri ve ekonomi yönetiminin attığı adımlar kaynaklı yurtiçinde devam eden risklerin yanı sıra ABD-Çin ticaret savaşları sebebi ile dolarda küresel güçlü seyir de piyasada baskının oluşmasına sebebiyet veriyor.

TCMB’nin net uluslararası rezervleri dün yayımlanan verilere göre 17 mayıs gününde 1.78 milyar dolarlık bir düşüş yaşayarak 24.88 milyar dolara geriledi.

Diğer taraftan derinleşen Brexit krizi de yatırımcı risk iştahını azaltmış durumda. İngiltere Başbakanı Theresa May hükümetinin Avam Kamarasından sorumlu bakanı ve May’in önde gelen destekçileri arasında yer alan Andrea Leadsom’un istifa etmesinin sonrasında May’in istifa etmesine yönelik baskılar artmış durumda.

Tahvil-bono piyasasında ise önceki gün spot kapanışta %19.26 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta %19.75 oldu.

Önceki gün %25.72 seviyesinden kapanan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün de spot kapanışta %25.72 seviyesindeydi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol