Dolar, euro ve altında tarihi zirveler aşıldı! Piyasada son durum

Türk Lirası’nın doları karşısında temmuz ayı boyunca devam etmekte olan yatay seyri, son haftalar içerisinde yerini değer kaybına bıraktı ve dolar/TL kuru yeniden 7.30'a kadar yükselerek rekor kırdı.

Dolar, euro ve altında tarihi zirveler aşıldı! Piyasada son durum

Türk Lirası’nın doları karşısında temmuz ayı boyunca devam etmekte olan yatay seyri, son haftalar içerisinde yerini değer kaybına bıraktı ve dolar/TL kuru yeniden 7.30'a kadar yükselerek rekor kırdı.

06 Ağustos 2020 Perşembe 18:09
Dolar, euro ve altında tarihi zirveler aşıldı! Piyasada son durum

Piyasada beklentiler, kamu bankalarının 2019 yılından bu yana 110 milyar dolara ulaşan döviz arzının yeni kaynak olmaksızın, mevcut rezervler ile sürdürülemeyeceği yönünde. Borsada meydana gelen kayıplar da yüzde 4’ü aşmış durumda. Kamu bankaları piyasaya gün içerisinde bazen 1 milyar dolara ulaşan ya da aşan destek sağlıyordu.

Bankacıların beklentisi dış kaynak ya da faiz artışı

Bankacılar Türk Lirası'ndaki değer kaybının durabilmesi adına ya yeni dış finansman kaynağı ya da faiz artışı gerektiği görüşünü taşımakta.

Piyasadaki endişeler, lira cinsi tahvil getirilerinde yalnızca bugün 75 baz yükselişe sebep olurken, altın da bugün tarihi zirvesini yeniledi.

Lira cinsi tüm yatırım araçları genelinde diğer ülkelerden ayrışan satış baskısı belirginleşiyor.

Liranın dolar karşısındaki değer kaybı dün yüzde 2, bugün de yüzde 3’ü aştı.

Kur bir önceki 7.2690 zirvesini de bugün aşarak 7.30'a kadar yükseldi.

Avro da tarihi zirvede

Avro/TL ise yeni tarihi zirve olan 8.66'ya kadar yükseldi.

Tera Yatırım ekonomisti Enver Erkan piyasadaki hareketi şu ifadeler ile yorumladı: “Kurda rekor yenilendi. Çok volatilite var. Dolar küresel olarak o kadar güçlü değil ama lira negatif ayrışmada. Kurda korumacı yaklaşım olağan dışı piyasa koşullarına karşı yetersiz kalmış görünüyor. Negatif pozisyondaki reel faiz ve kredi genişlemesi liranın konumunun zayıf kalmasına neden oluyor. Swap faizleri de eski seviyesine indikten sonra liranın değer kaybı hızlandı.”

Bankacılara göre piyasalardaki değer kaybında belirleyici etken döviz satışlarının yeni kaynak olmaksızın sürdürülebilirliğine ilişkin endişeler.

Merkez Bankası’nın (MB) politika faizinin enflasyonun dört puan altında kalmasıyla lokal yatırımcılarının lira mevduat getirisi elde edememesi sebebiyle dövize, altına ve son dönemde bu araçları barındıran yatırım fonlarına yönelme eğilimi dikkat çekiyor.

Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları 204 milyar dolar ile tarihi zirvede.

Bankacılar henüz verileri açıklanmayan geçen hafta bu eğilimin daha da belirginleştiğini, bankacılık sektörüne ilişkin öncü verilerden hesaplıyor.

Diğer taraftan hem dünyada hem de Türkiye’de koronavirüs salgınına yönelik ikinci dalga endişeleri de piyasaları etkisi altına alan önemli etkenlerden biri.

Türkiye özelinde ABD, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler, Suriye-Libya gerilimleri de satış baskısında etkili olan konular arasında yer alıyor.

Reel faizi yeterli bulmayan yabancı yatırımcıların çıkışı 11 milyar doları aştı

Lira reel faizini Türkiye için yeterli bulmayan yabancı yatırımcıların sabit getirili ve hisse senetlerinden yılbaşından bu yana çıkışı da 11 milyar doları aştı.

Bir bankanın hazine yetkilisi, Reuters’ın “Döviz piyasasındaki çıkışları, endişeleri ne sonlandırabilir” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Mecvut para ve kur politikasından yeni bir politikaya geçiş için üç farklı senaryo çiziyoruz. Birincisi ve en düşük ihtimal küresel risk iştahında artışla kendi kendine endişelerin ortadan kalkması. İkinci olasılık negatif faizden vazgeçilmesi ki bu da siyasi olarak faizi sevmeyen bir ülke olduğumuz için hiç de kolay değil. Başka seçenek kalmadan önce faiz artışı da öngörmüyoruz.

Üçüncü ihtimal yeni bir döviz girdisi yaratılması.. Katar ile olduğu gibi swap anlaşmalarının yaygınlaştırılması ya da IMF fonlaması. Her ne kadar sermaye kontrolü de bir seçenek gibi görülse de ekonomi yönetiminin söylemlerinden bunun değerlendirilmeyeceğini düşünüyoruz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol