Cari açık belli oldu | Son dakika

Mayıs ayı içerisinde 151 milyon dolar cari fazla verildi. 12 aylık dönem içerisinde cari açık 2.3 milyar dolar oldu.

Cari açık belli oldu | Son dakika

Mayıs ayı içerisinde 151 milyon dolar cari fazla verildi. 12 aylık dönem içerisinde cari açık 2.3 milyar dolar oldu.

11 Temmuz 2019 Perşembe 10:28
Cari açık belli oldu | Son dakika

Cari işlemler dengesi mayıs ayı içerisinde beklentilerin altında 151 milyon dolar fazla verirken, açık ocak-mayıs dönemi içerisinde 3.14 milyar dolar oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre 12 aylık cari işlemler açığı ise 2.37 milyar dolar seviyesine geriledi.

TCMB’den konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 5.85 milyar dolar azalarak 706 milyon dolara gerilemesi ve hizmetler dengesi kalemi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 594 milyon dolar artarak 2.3 milyar dolara yükselmesi etkili olmuştur” ifadelerine yer verildi.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise bir önceki yılın mayıs ayı içerisinde 1.2 milyar dolar açık vermişken, bu ay içerisinde de 3.47 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 257 milyon dolar artış göstererek 1.85 milyar dolara yükseldi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 194 milyon dolar artış yaşayarak 1.3 milyar dolar oldu.

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 104 milyon dolar azalma yaşayarak 27 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Net hata noksan kalemi mayıs ayı içerisinde 1.6 milyar dolar fazla verirken, resmi rezervlerde 3 milyar dolar artış meydana geldi.

Geçen yılın ortalarına kadar yükselen cari açık, Türkiye ekonomisinin kırılganlığını artıran, ülkeyi spekülatif yabancı döviz akışına ihtiyaç duymasına sebep olan bir gelişme olarak görülüyordu.

Ancak geçen yıl TL’nin %30 civarında değer kaybederek ithalat maliyetlerinin arttığı ve cari açığın en önemli bileşeni olan dış ticaret açığında daralmaya neden olduğu kur krizinden bu yana cari açık önemli ölçüde daraldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol