Asgari ücret 2021 yılı için belli oldu

Asgari ücret görüşmeleri sonunda bugün 2021 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı açıklandı. Buna göre asgari ücret brüt 3 bin 577, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak geçen yıl olduğu gibi oy çokluğuyla belirlendi.

Asgari ücret 2021 yılı için belli oldu

Asgari ücret görüşmeleri sonunda bugün 2021 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı açıklandı. Buna göre asgari ücret brüt 3 bin 577, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak geçen yıl olduğu gibi oy çokluğuyla belirlendi.

28 Aralık 2020 Pazartesi 12:46
Asgari ücret 2021 yılı için belli oldu

3 bin liranın üzerinde bir teklifin getirilmesini talep etmekte olan ve dolayısıyla karara muhalefet eden Türk-İş’in genel sekreteri Nazmi Irgat, artışın yeterli olmadığına, işçinin beklentilerini karşılamadığına dikkatleri çekerek yaptığı açıklamasında, “Hükümetin tercihini işçilerden yana kullanmadığını anlıyoruz. Milyonlarca işçiyi zor günler bekliyor” ifadelerini kullandı.

Doğrudan 7 milyona yakın dolaylı olarak ise tüm çalışanları ilgilendirmekte olan yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında ilk toplantı 4 aralık gününde gerçekleştirildi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 7 aralık gününde 2021 yılı asgari ücretinin net 3 bin 800 lira olması gerektiği yönünde açıklamada bulundu.

Komisyonun ikinci toplantısı 15 aralık gününde gerçekleştirildi. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, asgari ücret belirlenirken salgın koşullarının göz önüne alınmasını talep etti.

22 aralık gününde gerçekleştirilen üçüncü toplantı sırasında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıkladı. Türk-İş dün 3 bin liranın üzerinde bir teklif beklediklerini duyurdu.

Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Komisyonu’nun dördüncü ve son toplantısının ardından asgari ücreti duyurdu. 2021 yılı asgari ücreti tüm tarafların uzlaşmasıyla belirlenmedi.

Koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerinden ve hükümetin destek ve teşviklerinden bahseden Selçuk, “Vatandaşlarımıza 45 milyar lira destek verdik” dedi.

Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 23 milyar lira ödendiğini söyleyen Selçuk, komisyonun 15 kişiden oluştuğunu, TÜİK verilerinin dikkate alındığını ifade etti.

Ocak 2020 döneminde, 2019’daki enflasyonun 5.6 puan üzerinde yüzde 20’lik artış gerçekleştirdiklerini komisyonda bakanlık olarak işçi ve işveren temsilcileri arasında hakemlik görevini üstlendiklerinin altını çizdi.

Selçuk 2021 yılı asgari ücretini enflasyonun yüzde 7 puan üzerinde belirlediklerini söyleyerek, net asgari ücrette 500 lira, yüzdeyle ifade etmek gerekirse yüzde 21.56 zam yapıldığını belirtti.

2020 yılı asgari ücreti, bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira olarak belirlenmişti. Vergiler ve kesintiler düşüldüğünde işçinin eline net 2 bin 324 lira 71 kuruş geçiyordu.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Komisyon, çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini de dikkate alarak zor koşullarda kararını verdi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol