Volkswagen Türkiye firmasıyla ilgili tasfiye kararı

Alman otomotiv şirketi Volkswagen Ekim 2019 tarihi içerisinde Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye etme yönünde karar aldı.

Volkswagen Türkiye firmasıyla ilgili tasfiye kararı

Alman otomotiv şirketi Volkswagen Ekim 2019 tarihi içerisinde Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye etme yönünde karar aldı.

29 Aralık 2020 Salı 14:30
Volkswagen Türkiye firmasıyla ilgili tasfiye kararı

Alman otomotiv şirketi Volkswagen Ekim 2019 tarihinde Manisa’da kurduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 17 aralık gününde tasfiyeye girerken tasfiyeye giriş kararı da Ticaret Sicil Müdürlüğü'nce tescil edildi. Şirket daha önce pandemi koşulları ile aralarında Manisa yatırımının da olduğu yatırımlarını askıya alma kararı almış, daha sonrasında Slovakya’da 500 milyon avroluk ilave yatırım gerçekleştirileceğini belirtmişti.

Şirket 28 aralık gününde de tasfiye için alacaklılara çağrıda bulundu.

Türkiye’de üretim gerçekleştirebilmek adına Ekim 2019 tarihinde Volkswagen Aktiengesellschaft, 943 milyon 500 bin Türk lirası sermaye ile “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketi Manisa’da kurmuştu.

Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajıyla tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konular ile ilgili olarak tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmuştu.

Askıya alma kararı verilmişti

Takip eden dönem içerisinde pandemi koşulları sebebi ile yatırım planlarını gözden geçiren şirket temmuz ayı içerisinde gerçekleştirdiği duyuruyla Türkiye’de Manisa’da gerçekleştirdiği yatırımın askıya alındığı yönünde açıklamada bulunmuştu.

Pandeminin ekonomik ve sosyal açıdan ciddi sonuçlar doğurduğu ve tüm dünyada ekonomik büyümenin ciddi ölçüde yavaşlayacağının öngörüldüğü ifade edilen söz konusu açıklamada, “Krizin üstesinden gelmek ve pandemi öncesinde planladığımız satış rakamlarına tekrar ulaşabilmek için en az 2 – 3 yıl gibi uzun bir zamana ihtiyacımız var” ifadesine yer verildi.

VW’nin temmuz ayı içerisindeki açıklamasında “Bu koşullarda Volkwagen Grubu faaliyetlerini ve planlamalarını, uluslararası otomotiv pazarındaki değişen koşullara göre revize etmek zorunda kalmıştır. Manisa’da açılması planlanan yeni üretim fabrikası da elbette bu kapsama dahildir.” ifadeleri kullanılmış mevcut tesislerinde üretim artışına gidileceği ifade edilmişti.

Söz konusu açıklamada, satışlarda meydana gelen sert düşüşleri telafi etmeye öncelik vermek durumunda olan markanın gelecek yıllar için ek üretim yapılmasının söz konusu olmayacağı belirtilmişti.

“Volkswagen Grubu Yönetim Kurulu, yeni üretim tesislerine yönelik planlarını durdurma kararı almıştır. Korona krizi geride kalana kadar, belirli bir süre boyunca tüm otomotiv projeleri mevcut üretim tesisleri ve mevcut üretim ağı dahilinde gerçekleştirilecektir” denmişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol