Türkiye adına yasadışı lobicilik davasında karar verildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı olan Michael Flynn’in eski iş ortağı olan Bijan Kian, Türkiye adına yasadışı lobi faaliyetinden suçlu bulundu. Kian'ın Türkiye lehine yasadışı lobi yapma suçlamasından ne kadar ceza alacağı ise henüz netlik kazanmış değil.

Türkiye adına yasadışı lobicilik davasında karar verildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı olan Michael Flynn’in eski iş ortağı olan Bijan Kian, Türkiye adına yasadışı lobi faaliyetinden suçlu bulundu. Kian'ın Türkiye lehine yasadışı lobi yapma suçlamasından ne kadar ceza alacağı ise henüz netlik kazanmış değil.

24 Temmuz 2019 Çarşamba 11:17
Türkiye adına yasadışı lobicilik davasında karar verildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in bir dönem iş ortağı olan İran kökenli işadamı Bijan Kian Türkiye adına yasadışı lobi faaliyeti yapmaktan suçlu bulundu. Flynn ve Bijan Kian’ın ortak oldukları dönem içerisinde Türk hükümetinin 15 Temmuz darbe girişimini planlamakla suçladığı ve ABD’den iadesini istediği Fethullah Gülen’in itibarsızlaştırılması projesini üstlendikleri ifade ediliyor.

ABD’nin Virginia eyaletinin Alexandria kentinde görülen söz konusu davada, Bijan Kian yabancı ülke adına yasadışı bir şekilde lobi faaliyetinde bulunmaktan suçlu bulundu. Bijan Kian’ın ne kadar ceza alacağı 18 ekim gününde belli olacak.

‘Türkiye’nin dahlini gizlemeye çalıştı’

Söz konusu davaya bakan hakim, jüri üyeleri salon dışındayken gerçekleştirdiği açıklamada, hükümet tarafının sunduğu delillerin zayıf olduğunu dile getirmişti. Fakat buna rağmen İran kökenli iş adamı jüri tarafından suçlu bulundu. Jüri, Bijan Kian’ın Fethullah Gülen’in hedef alındığı proje sözleşmesine Türkiye’nin dahlini gizleyebilmek adına çalıştığına hükmetti.

Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Flynn tanıklık yapmaktan vazgeçti

Davada Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in hükümetin bir numaralı tanığı olması bekleniyordu. Fakat karar duruşmasında Flynn tanık olarak dinlenmedi.

‘Yüzbinlerce dolar para aldılar’

Federal yasalar gereği Flynn ve Kian, Flynn Intel Group adı ile bilinen ortak şirket üzerinden Gülen’in itibarsızlaştırılabilmesi adına yüzbinlerce dolar para aldıklarını dile getirdi. Kasım 2016 dönemi içerisinde The Hill gazetesinin internet sitesinde yayımlanan ve Flynn’in Gülen’i İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’e benzettiği makalesinin de söz konusu lobi faaliyetleri kapsamında olduğu ifade ediliyor. Savcılar, Flynn Intel isimli şirketin Türk işadamı Ekim Alptekin yönetiminde olan Hollanda şirketi aracılığı ile ödeme aldığı esnada Türkiye’nin projeye dahlinin kasten gizlendiğini savundu.

‘Her şey yasal’

Savunma avukatları ise şirket ile gerçekleştirilen sözleşmenin meşru ve yasal olduğu görüşünü savundular. Savunma avukatları aynı zamanda tam adı Bijan Refikyan olan işadamının başlangıçta FARA’ya kayıt yaptırmayı planladığını fakat bir avukata danıştıktan sonra bunu yapmasına gerek olmadığının kendisine söylendiğine yönelik ifadesini sundu. Savunma avukatları Kian’ın tam tersini öneren hukuki bir tavsiye almasına karşın suçlu bulunmasının yanlış olacağı görüşünü savundu.

Adalet Bakanlığı’na kayıt gecikince…

FARA, ABD vatandaşlarının ABD içinde başka devletler ve siyasi güçler hesabına çalışmaları, çıkarlarını kollamaları durumunda Adalet Bakanlığı’na kayıt yaptırmalarını öngörüyor. Flynn de 15 Kasım 2016 tarihinde yeni seçilen başkan Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak adı geçmeden üç gün önce Türk hükümeti ile sözleşmesini iptal etmiş, FARA’ya kaydını da geç yaptırmıştı.

Söz konusu dava, özel yetkili savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü, Rusya’nın 2016 ABD seçimlerine müdahale ettiği iddialarına yönelik olarak yürütülen soruşturmanın bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştı. Flynn seçim kampanyası sırasında Trump’ın dış politika danışmanlığını yapmış, kısa bir süre de ulusal güvenlik danışmanlığı görevini yürütmüştü. (Kaynak: Amerika’nın Sesi)

Son Güncelleme: 24.07.2019 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol