Trump: “Orduyu Gönderiyorum”

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırından ülkeye girmeye çalışan binlerce göçmen hakkında açıklamalarda bulundu: “Orduyu gönderiyorum.”

Trump: “Orduyu Gönderiyorum”

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırından ülkeye girmeye çalışan binlerce göçmen hakkında açıklamalarda bulundu: “Orduyu gönderiyorum.”

25 Ekim 2018 Perşembe 16:53
Trump: “Orduyu Gönderiyorum”

Orta Amerika ülkelerinden kaçarak ABD’ye girmeye kalkışan binlerce göçmen, ABD Başkanı Trump tarafından bir kez daha sert açıklamaların yapılmasına sebep oldu.

Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Bu ulusal acil durum için orduyu gönderiyorum. Durdurulacaklar!” ifadelerini kullandı.

“Göçmen Karavanı”na 7 bin Civarında Kişi Katıldı”

Birleşmiş Milletler, Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye ulaşabilmek adına yola çıkan “göçmen karavanı”na 7 bin civarında kişinin katıldığı Pazartesi günü bildirmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, Guatemala, Honduras ve El Salvador’dan yola çıkan çok sayıda göçmen Meksika’ya ulaşarak uzun süre orada kalmalarının beklendiğini söylemişti.

ABD Başkanı Trump, Meksika polisi ve ordusunun, ABD’nin güney sınırına gelen göçmenleri durdurmakta yeterli olamadığını belirterek “acil durum” ilan etmiş ve sınırdaki devriyeleri harekete geçirdiğini ifade etmişti.

Başkan Trump ayrıca Guatemala, Honduras ve El Salvador’a yapılan dış yardımları kesmeye ya da büyük oranda azaltılmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşabilme hayali ile yola çıkan binlerce göçmenin oluşturduğu konvoy, Meksika’nın Guatemala sınırına dayanmıştı.

Suchiate Nehri’nde Meksika ile Guatemala’yı birbirine bağlayan köprü ve sınır kapısında toplanan ve geceyi bu bölgede uyuyarak geçiren yaklaşık olarak 3 bin civarındaki göçmenin ülkeye girişine izin verilmemişti.

Bazı göçmenlerin ise tel örgüleri aşarak tarafsız bölge tarafına geçtiği ve Meksika güvenlik güçlerinin yaptığı müdahale ile karşılaştığı bildirilmiş; polis, taş atan göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahale etmişti.

Honduras’lı göçmenlerin bazıları sal aracığı ile Meksika tarafına geçebilmek adına Suchiate Nehri’ne atlamıştı.

Meksika’lı yetkililer, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu göçmenlerden, geçerli belgeleri taşıyanların kurallara uygun biçimde ülkeye girişine izin verileceğini ifade etmişti.

Son Güncelleme: 26.10.2018 12:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol