TCMB kötü örnek olarak gösterildi

Merkez bankalarının bankası konumunda olan BIS’in (Uluslararası Ödemeler Bankası) Genel Müdürü Carstens, “Merkez bankasının bağımsızlığına karışıldığında bedelinin ne olduğunu görmek isteyen ülkeler Türkiye’ye baksın” yönünde bir açıklamada bulundu.

TCMB kötü örnek olarak gösterildi

Merkez bankalarının bankası konumunda olan BIS’in (Uluslararası Ödemeler Bankası) Genel Müdürü Carstens, “Merkez bankasının bağımsızlığına karışıldığında bedelinin ne olduğunu görmek isteyen ülkeler Türkiye’ye baksın” yönünde bir açıklamada bulundu.

03 Temmuz 2019 Çarşamba 11:16
TCMB kötü örnek olarak gösterildi

Dünyadaki 60 merkez bankasının merkez bankası olarak nitelendirilen Bank for International Settlements (BIS/ Uluslararası Ödemeler Bankası), dünyada bir merkez bankasına nasıl davranılmaması gerektiği ile ilgili örnek olarak Türkiye'yi gösterdi.

İsviçre merkezli BIS'in Genel Müdürü Agustin Carstens, Bloomberg'e verdiği röportajda, “Diğer ülkeler merkez bankasının bağımsızlığına hükümet karıştığında bedelinin ne olduğunu görmek istiyorsa Türkiye'ye baksın” açıklamasında bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın defalarca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) faizleri indirme çağrısında bulunduğuna dikkat çeken Carstens, “Hatta 21 haziranda yaptığı konuşmada, kendisini zaten bu konuda sürekli eleştirilen ABD Başkanı Trump'la kıyaslayarak, yüksek faiz oranlarının ekonomik büyümeyi engellediğini savundu. Türk Lirası'ndaki değer kaybı, merkez bankalarının hedeflerini gerçekleştirmek için bağımsız olması gerektiğini gösteren iyi bir örnek” yorumunda bulundu.

Fotoğraf: Bank for International Settlements (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens

'Oysa merkez bankalarının kitabında tam tersine...'

Söz konusu haberde Erdoğan'ın yüksek faizin yüksek enflasyona yol açtığı şeklindeki görüşlerinin alışılmadık bir anlayışa dayandığı vurgulanarak, “Oysa merkez bankalarının kitabında tam tersine ‘Yüksek faiz enflasyonu düşürür' yazar” denildi. Türk Lirası'nın bu yıl dolar karşısında yüzde 8'den fazla değer kaybederek gelişmekte olan piyasalardaki en kötü ikinci oyuncu olduğu ve mayıs ayında enflasyon oranının TCMB'nin hedefini üçe katlayarak yüzde 18.71 olarak gerçekleştiği belirtildi. Ayrıca BIS'in son raporunda döviz kuru riskinin enflasyon tarafında oluşturduğu etkilerinin gelişmekte olan ekonomilerde daha fazla olduğunun yer aldığına dikkat çekildi.

'Merkez bankalarının gevşek ara politikaları ekonomiyi destekleyebilir ancak...'

Nuray Tarhan’ın yaptığı habere göre BIS, küresel ekonomiye yönelik olarak riskler artmaya devam ederken merkez bankalarının müdahale olanaklarının azaldığı uyarısında bulundu. BIS, 2019 Yıllık Ekonomik Raporu'nda “Merkez bankalarının gevşek ara politikalarının devam etmesi ekonomiyi destekleyebilir ancak bu özellikle finansal sistem ve borçlar üzerindeki etkileriyle normalleşmeyi daha zor hale getiriyor” ifadelerine yer verdi. Düşük faizlerin bankacılık sektörünü tehdit ettiğinin altı çizilen söz konusu raporda, “Düşük kârlar ise ekonomi için çok önemli olan bankaların sermaye oluşturmasını engelliyor” denildi.

Agustin Carstens, küresel ekonominin sorunsuz geleceğe ilerleyebilmesi için politika yapıcıların, para politikası dışındaki araçlara daha fazla rol vermesi gerektiğini kaydetti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol