‘Şehir katili’ astreoid Dünya’yı teğet geçti

Uzay bilimcilerin ‘şehir katili’ olarak da adlandırdığı Asteroid 2019 OK., Dünya’ya teğet geçmeden yalnızca birkaç gün önce fark edildi ve bilim dünyasını şaşırttı.

‘Şehir katili’ astreoid Dünya’yı teğet geçti

Uzay bilimcilerin ‘şehir katili’ olarak da adlandırdığı Asteroid 2019 OK., Dünya’ya teğet geçmeden yalnızca birkaç gün önce fark edildi ve bilim dünyasını şaşırttı.

28 Temmuz 2019 Pazar 16:33
‘Şehir katili’ astreoid Dünya’yı teğet geçti

Washington Post’ta yer alan habere göre, asteroid Brezilyalı ve ABD’li ayrı astronomi ekipleri tarafından bu hafta başında fark edildi ancak büyüklüğü ve izlediği yol Dünya’ya teğet geçmesine saatler kala duyuruldu.

Avustralya Kraliyet Enstitüsü’nden baş bilim adamı Alan Duffy perşembe günü gazetecilerin telefonları ile uyandığını dile getirerek bilim dünyasının şaşkınlığını şu sözler ile anlattı: “Muhabirlerin zaten beklediğimiz bir asteroid konusunda neden böylesi alarm durumunda olduklarına şaşkın bir halde uyandım. Sonra Asteroid 2019 OK.’nin detaylarına bakınca dondum kaldım. Bu gerçekten bir şoktu.”

Duffy bilim insanlarının asteroidi son anda fark etmelerinin Uzay hakkında ne kadar bilinmeyenin olduğunun başka bir işareti olarak değerlendirdi ve bu olayın ‘asteroidlerin nasıl gerçek birer tehdit olabileceğini bir kez daha hatırlatmış olduğunu’ söyledi.

‘Bu asteroid bilim insanlarının izlemekte olduğu bir asteroid değildi’

Melbourne’de Monoash Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu’ndan gözlemci Uzay bilimci Doçent Michael Brown ise “Bu asteroid bilim insanlarının izlemekte olduğu bir asteroid değildi. Belli ki ‘birdenbire’ ortaya çıkmıştı. Sinsice ve hayli hızla yaklaşmış. Neler olup bittiği asteroid Dünya’ya teğet geçtikten sonra farkedildi gibi bir durum oldu” dedi.

Brown hafta başında Brezilya ve ABD’de ayrı Uzay bilimi ekiplerinin asteroidin varlığını keşfettiğini fakat bu asteroid hakkında bilginin Dünya’ya teğet geçmesine saatler kala paylaşıldığını ifade etti.

Duffy bu asteroidin nasıl fark edilmediği konusunda şu değerlendirmede bulundu: “Bu boyutta bir asteroidin tespiti kolay değildir. Öncelikle bu asteroid dinazorların soyunun tükenmesine yol açabilen asteroidlerden çok daha küçük. Bu büyük asteroidlerin yüzde 90’ından fazlası zaten NASA ve çözüm ortakları tarafından tespit edilmiş halde.”

Brown’a göre ise Asteroid 2019 OK.’nın ‘egzantrik’ yörüngesi ve hızı da öncesinde tespit edilmesini zorlaştıran faktörler olabilir.

Bir şehri yok edebilirdi

Duffy Uzay bilimcilerin Dünya’ya yaklaşan bu tip asteroidlere yönelik olarak ‘şehir katili asteroidler’ de dediğini ifade ederken, Brown “Eğer Dünya’ya çarpsaydı muhtemelen yıkıcı zararlar verirdi. Çok büyük bir nükleer silah gibi patlayarak bir şehri yok edebilecek güçte olurdu” dedi.

Brown en son Asteroid 2019 OK. büyüklüğünde bir asteroidin yüzyıldan fazla bir süre önce Sibirya’da ormanlık arazide 2 bin kilometrekarelik bir alanda patlamaya sebep olduğunu dile getirdi.

2013 yılı içerisinde altı katlı bir bina boyunda, 20 metre büyüklüğünde bir meteor Rusya’nın Çelyabinsk şehri üzerinde parçalanmış, yoğun bir şok dalgası oluşturarak 1200 kişinin yaralanmasına, evlerin çatılarının çökmesine ve camların kırılmasına sebep olmuştu.

2135’te ‘Bennu’ Dünya’ya çarpabilir

Diğer taraftan NASA yer yüzüne 2135 yılının eylül ayı içerisinde çarpması beklenen bir asteroidi durdurmak için şimdiden çalışmalarını sürdürüyor. NASA 117 yıl önceden belirlenen Bennu isimli Asteroid’in Empire State binası büyüklüğünde olduğunu ve dünyaya çarpma olasılığının 1/2.700 olduğunu belirtti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol