Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan sert AB mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ek yaptırımların gündeme gelmesi durumunda Avrupa Birliği ile 'ilişkileri koparmaya hazır oldukları' yönünde açıklamada bulundu. Lavrov, "Eğer barış isteniyorsa, savaşa da hazır olunmalı" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan sert AB mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ek yaptırımların gündeme gelmesi durumunda Avrupa Birliği ile 'ilişkileri koparmaya hazır oldukları' yönünde açıklamada bulundu. Lavrov, "Eğer barış isteniyorsa, savaşa da hazır olunmalı" dedi.

12 Şubat 2021 Cuma 13:52
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan sert AB mesajı

Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin tutuklanması sebebi ile Rusya'ya karşı ek yaptırım kararı almaya hazırlanan Avrupa Birliği'ne (AB) Moskova'dan sert bir yanıt geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bakanlığın internet sitesinde yer alan söyleşisinde, AB'nin ek yaptırımlar getirmesi halinde 'bağları koparmaya hazır olduklarını' dile getirdi. Lavrov, "Kendimizi dünyadan izole etmek istemiyoruz, ancak buna karşı hazır olmalıyız. Eğer barış isteniyorsa, savaşa da hazır olunmalı" ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan üç AB'li diplomata göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın bazı isimlerin AB'deki banka hesaplarının dondurulması ve AB'ye giriş yasağının getirilmesi söz konusu. Ek yaptırımlar ile ilgili olarak AB içerisindeki görüşmeler sürerken Almanya ve Fransa'dan Rusya'ya karşı ek yaptırım kararı alınmasına destek mesajı gelmişti. Diplomatlar, yaptırım kararının bu ay içerisinde alınabileceğine de işaret etti.

Navalni'nin Almanya'dan Rusya'ya dönüşünde önce gözaltına alınması, daha sonrasında ise tutuklanması ve Rusya'da Navalni yanlılarının düzenlenen protesto gösterilerine sertlikle müdahale edilmesine tepki gösteren Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamak istiyor. Planlanan yaptırımlar arasında Navalni'nin ve yanlılarına karşı uygulanan sert müdahaleden sorumlu tutulan Rus yetkililerin AB ülkelerindeki mal varlıkları ve banka hesaplarının dondurulmasıyla AB'ye giriş yasağı getirilmesi bulunuyor.

Avrupa Birliği'nin ayrıca geçtiğimiz aralık ayı içerisinde kabul ettiği Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi'ni de ilk kez kullanabileceği ifade ediliyor. Kabul edilen belge uyarınca AB, insan hakları ihlali yaşanan ülkelere yönelik olarak yaptırım kararı alabiliyor. Rusya'ya ek yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı, 22 şubat gününde gerçekleştirilecek AB dışişleri bakanları toplantısında karara bağlanması bekleniyor.

Rusya Avrupa Birliği restleşmesi

Rusya, geçen hafta Navalni protestolarına katıldıkları gerekçesi ile Almanya, İsveç ve Polonya'dan diplomatların ülkeyi terk etmelerini talep etmiş, Kremlin'in bu tutumuna karşı misillemede bulunan Almanya, Polonya ve İsveç de ülkelerinden birer Rus diplomatı 'istenmeyen kişi' olarak ilan etmişti.

Avrupa Birliği, Navalni'nin Noviçok grubundan bir maddeyle zehirlendiğinin ileri sürülmesinin sonrasında ekim ayı içerisinde altı Rus yetkiliyi hedef alan bir yaptırım listesi hazırlanmış ve bu kişilere AB'ye giriş yasağı getirilmesiyle birlikte banka hesaplarının da dondurulmasına karar verilmişti. Yaptırım listesine alınan isimler arasında Başkanlık İdaresi Başkan Yardımcısı Sergey Kiriyenko ile iç istihbarat servisi FSB'nin başkanı Aleksander Bortnikov da vardı. (Kaynak: DW Türkçe)

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol