İki eski Twitter çalışanına casusluk suçlaması

Sosyal medya platformu Twitter'ın iki eski çalışanı, muhalif isimlerin bilgilerini para karşılığı Suudi Arabistan hükümetine sızdırmakla suçlanıyor.

İki eski Twitter çalışanına casusluk suçlaması

Sosyal medya platformu Twitter'ın iki eski çalışanı, muhalif isimlerin bilgilerini para karşılığı Suudi Arabistan hükümetine sızdırmakla suçlanıyor.

07 Kasım 2019 Perşembe 13:53
İki eski Twitter çalışanına casusluk suçlaması

Sosyal medya platformlarından Twitter’ın iki eski çalışanı, aralarında Suudi hükümetine muhalif isimlerin de yer aldığı kişilere yönelik olarak Suudi Arabistan’a para karşılığı bilgi sızdırmakla suçlanıyor. Eski Twitter çalışanları arasında yer alan Ahmad Abouammo ve Ali Alzabarah dava dosyasında yabancı bir ülke adına çalıştıklarını beyan etmeden casusluk faaliyeti yürütmekle suçlanıyorlar. O zamanlar Suudi Kraliyet ailesi adına çalıştığı ifade edilen Suudi Arabistan vatandaşı Ahmed Almutairi, söz konusu iki eski Twitter çalışanı ve Riyad arasında aracılık yapmakla itham ediliyor.

Çarşamba günü Seattle şehrinde mahkemeye çıkarılan Ahmad Abouammo’nun ‘kaçma şüphesi’ sebebi ile tutukluluk halinin devamına ilişkin karar verildi. Cuma günü davanın görülmesine devam edilecek. ABD Dışişleri Bakanlığı, diğer iki kişinin Suudi Arabistan’da olduğu yönünde açıklamada bulundu.

En az 6 bin kullanıcının kişisel verilerine erişim

Abouammo, belge usulsüzlüğü ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) yalan beyanda bulunmakla da suçlanıyor. Abouammo’nun Twitter’daki işinden 2015 yılı içerisinde ayrıldığı ifade ediliyor. Twitter’da mühendis olarak görev yapmış olan Alzabarah da, 2015 yılı içerisinde Suudi yetkililer adına 6 bin kullanıcının kişisel verilerine erişmekle suçlanıyor. Soruşturmayı yürütenler, yöneticilerinin durumu fark etmesiyle önce idari izne çıkarıldığını, daha sonrasında ise eşi ve kızıyla Suudi Arabistan’a kaçtığını kaydediyor.

ABD’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği henüz konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunmadı. Twitter hesabı ile yaptığı açıklamada, “Twitter’ı dünyayla fikirlerini paylaşmak ya da iktidardakilerden hesap sormak için kullanan pek çok kişinin karşı karşıya olduğu inanılmaz risklerin farkındayız. Gizliliklerini ve hayati işlerini yapma becerilerini korumak için araçlarımız var” dedi. (Kaynakça: BBC Türkçe)

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol