Fransa’da ‘terörle mücadele’ kapsamında 7 cami kapatıldı!

Fransa'da 2 yıl önce yürürlüğe giren terörle mücadele yasası kapsamında 10 terör saldırısının önlendiği ve 7 caminin kapatıldığı bildirildi.

Fransa’da ‘terörle mücadele’ kapsamında 7 cami kapatıldı!

Fransa'da 2 yıl önce yürürlüğe giren terörle mücadele yasası kapsamında 10 terör saldırısının önlendiği ve 7 caminin kapatıldığı bildirildi.

13 Şubat 2019 Çarşamba 17:08
Fransa’da ‘terörle mücadele’ kapsamında 7 cami kapatıldı!

Fransa İçişleri Bakanlığı 2 yıl önce olağanüstü hal kaldırıldıktan sonra yürürlüğe giren terörle mücadele yasası çerçevesinde alınan önlemler hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Yasa kapsamında 10 terör saldırısının önlendiği ve valilerin talebi ile 7 caminin kapatıldığı ifade edilen açıklamada, 93 kişinin evine baskın yapıldığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada, bu süre içerisinde 106 kişiye ev hapsi cezası verildiği ve ülkede 3 terör saldırısı düzenlendiği kaydedilen bilgiler arasında yer aldı.

Paris'te 13 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen ve 130 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırılarının sonrasında ülkede OHAL ilan edilmişti. 1 Kasım 2017 tarihinde kaldırılan OHAL'in getirdiği yetki ve kısıtlamalar, 30 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren terörle mücadele yasa tasarısına dahil edildi.

Yasaya göre, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredildi. OHAL uygulamaları arasında yer alan, adres baskınları, aramalar, güvenlik bölgesi ilan etme ve ev hapisleri gibi çok sayıda güvenlik önlemi yeni yasa tasarısında yer alıyor ve valiliklerin yetkisine verildi.

Valiler camilerin de aralarında olduğu ibadethaneleri kapatma yetkisine sahip oldu. Terörü destekleyen veya propagandasını yapan herhangi bir "yazı", "konuşma", "fikir ve teori", ibadethaneleri kapatmak adına sebep sayılabiliyor.

Ülke genelinde 23 ay süren OHAL çerçevesinde 20'den fazla cami kapatılırken herhangi bir sinagog veya kilise kapatılmadı.

Söz konusu yasaya göre, çocuklarını terör saldırısı gerçekleştirmeye veya yurt dışına bu amaç için gitmeye teşvik eden ebeveyn de cezalandırılabilecek.

Yine valilikler özel izin alarak terörü önleyebilmek amacı ile adrese baskın yapabilecek, gerçekleştirilecek baskın esnasında evrak ve belgelere el koyabilecek. Valilikler, baskın yapılan yerin sahibini 4 saat tutabilecek.

Uzmanlar, terörle mücadele yasa tasarısının yetersiz ve etkisiz olduğu görüşünü savunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi raportörleri, terörle mücadele yasa tasarısının, Fransız vatandaşları ve özellikle de Müslümanlar açısından "haksız" ve "ayrımcı" uygulamalara sebep olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol