BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin: Aşımız bu salgını bitirebilir

BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin geliştirdikleri Kovid-19 aşısının virüsün ‘kafasına sert bir darbe indirerek’ salgını bitirebileceğinden emin olduğu yönünde açıklamada bulundu.

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin: Aşımız bu salgını bitirebilir

BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin geliştirdikleri Kovid-19 aşısının virüsün ‘kafasına sert bir darbe indirerek’ salgını bitirebileceğinden emin olduğu yönünde açıklamada bulundu.

13 Kasım 2020 Cuma 12:39
BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin: Aşımız bu salgını bitirebilir

Hafta başında Alman BioNTech ve ABD’li Pfizer’ın işbirliği ile geliştirilen Kovid-19 aşısının faz 3 aşaması ön sonuçlarına göre yüzde 90’ın üzerinde başarı sağlandığı bilgisi paylaşılmıştı.

Guardian’a dikkat çeken açıklamalarda bulunan BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin henüz tam sonuçların açıklanmaması sebebi ile “Asemptomatik enfeksiyonlarda da etkili mi” gibi bazı cevapsız soruların olduğu aşıyla ilgili oldukça iyimser: “Eğer soru ‘Bu aşıyla salgını durdurabilir miyiz‘ ise cevabım ‘Evet’. Çünkü sadece semptomatik enfeksiyonlardan korumanın bile çok büyük bir etki sağlayacağına inanıyorum.”

Pazartesi günkü sonuçlar ortaya çıkana kadar aşının bağışıklık sisteminden yeterince güçlü bir tepkiyi sağlayıp sağlamayacağından emin olmadığını ifade eden Şahin açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “Virüsün aşı tarafından hedef alınmayıp hücrelere girmenin yolunu bularak insanları hasta etmeye devam etmesi mümkündü. Artık aşıların bu virüsü yenebileceğini biliyoruz.”

Yalnızca enfekte olmuş insanların hasta olmasını engellemesine karşılık, BioNTech ve Pfizer aşısının virüsün bulaşmasını önlediğini mevcut deneyler resmen kanıtlamasa da, Şahin yüksek etkinlik sonuçlarına bakarak bunu yapabileceği varsayılabileceği görüşünde.

2008 yılı içerisinde eşi Özlem Türeci’yle birlikte kurduğu BioNTech’te aşıyı mRNA isimli deneysel bir yöntem kullanarak geliştirdiler.

Konvensiyonel aşılar virüsten genetik verileri alıp bir insan hücresinde yetiştirilirken mRNA yönteminde yalnızca virüsün genetik kodu gerekli. Bu şekilde üretim süreci de neredeyse üç ay kısalıyor.

En az bir yıl koruma tahmin ediliyor

Aşının yaş gruplarına göre etkinliğinin değişip değişmediğine ilişkin sonuçların üç hafta içerisinde belli olacağını ifade eden Şahin, asemptomatik vakaları engellemesine dair sonuçların ise bir yılı bulabileceğini belirtti.

Aşının ne kadar süre koruyucu özelliği olduğu hususunda da henüz net bir sonuca varılmadığını ifade eden Şahin, en az bir yıl koruma sağlayacağını tahmin ettiklerini söyledi. Kovid aşılarının yıllık olarak yenilenmesi ihtimalini göz ardı etmediklerini de ekledi.

"İşimiz bizim için asla bir stress kaynağı değil"

Peki aşı piyasaya sürüldüğü zaman Şahin’in kendisini şımartmak için zamanını geçireciği bir tutkusu, hobisi var mı? “Biz bilim insanıyız” diyen Şahin açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti: “İşimizi seviyoruz, işimizle ilgili konuşmayı seviyoruz. İşimiz bizim için asla bir stress kaynağı, bir mola vermeye çalıştığımız bir şey değil.”

Arabasının olmayışı, işe bisikletle gidip gelmesi de çok konuşulan Şahin 15 yıldır devam etmekte olan bu alışkanlığını değiştirmeye hiç niyeti olmadığını da belirtti.

"Herkese eşit şans veren küresel bir vizyona ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum"

Üniversitede tanışıp 2002 yılı içerisinde evlenen çift Türkiye’den Almanya’ya göç eden ailelerin çocukları olmalarıyla da gündeme gelmişti.

Ancak Şahin onun veya eşinin göçmen Almanlar için rol modeli olabileceği fikrine karşı çıkıyor: “Herkese eşit şans veren küresel bir vizyona ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Zeka bütün etnisitilerde eşit olarak dağılmış bir şey, çalışmalar bunu gösteriyor. Toplum olarak kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor: Nasıl herkes bireye topluma katkıda bulunma şansını verebiliriz? Ben tesadüfen göçmen geçmişi olan bir örneğim. Pekala aynı şekilde Alman ya da İspanyol da olabilirdim.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol