Beyrut'taki patlamada ölü ve yaralı sayısı yükselmeye devam ediyor

Lübnan’daki Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e, yalanan kişilerin sayısı ise 4 bine yükseldi.

Beyrut'taki patlamada ölü ve yaralı sayısı yükselmeye devam ediyor

Lübnan’daki Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 100’e, yalanan kişilerin sayısı ise 4 bine yükseldi.

05 Ağustos 2020 Çarşamba 14:15
Beyrut'taki patlamada ölü ve yaralı sayısı yükselmeye devam ediyor

AA’nın yaptığı habere göre Beyrut Limanı’nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın meydana geldi.

2 bin ton patlayıcı madde sevk edilirken limanda infilak etti

Lübnanlı yetkililer, altı yıl boyunca bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmek istendiği esnada limanda infilak ettiği yönünde açıklamada bulundu. Meydana gelen patlamanın ardından bölgenin en önemli ticaret limanları arasında yer alan Beyrut Limanı harabeye dönüştü.

İtfaiye ekipleri, patlama sonucunda çıkan yangına müdahale edebilmek adına olay yerine kısa süre içerisinde ulaştı.

Eski başbakan Saad el-Hariri’nin evinin yakınlarında yaşanan patlamada Beyrut ve çevre bölgelerde yer alan hastanelerin acil servislerine çok sayıda yaralı sevk edildi. 

Yerel medyada ise ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha yüksek olduğu ileri sürüldü.

Meydana gelen patlama Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetildi 

Diğer taraftan Beyrut Valisi Mervan Abbud, olay yerinde incelemelerde bulundu Abbud, burada gerçekleştirdiği açıklamada, Beyrut’un felaket bölgesi haline geldiğini ve hasarın yüksek olduğunu belirtti.

Abbud, limandaki meydana gelen patlamayı Hiroşima ve Nagazaki’ye benzetti.

Ketaib Partisi genel sekreteri öldü

Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan meydana gelen patlamada yaşamını yitirdi.

Patlamanın BM Uluslararası Lübnan Mahkemesi’nin eski Lübnan başbakanı Refik Hariri suikastı davasında kararını açıklamasına günler kala yaşanması dikkatleri çekiyor. BM Uluslararası Lübnan Mahkemesi'nin, Hariri suikastı davasında kararını 7 ağustos gününde açıklayacağı yönünde duyuruda bulunulmuştu.

Lübnan Başbakanı Diyab'dan açıklama

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamayı ‘felaket‘ olarak nitelendirerek, sorumluların bedelini ödeyeceği yönünde açıklamada bulundu. 

Diyab, patlamanın sonrasında gerçekleştirdiği açıklamada, “Lübnan’da bugün yaşanan felaketin (Beyrut’taki patlama) sorumlularından hesap sorulacak” ifadelerine yer verdi. 

Başbakan Diyab, 2014 yılından bu tarafa limanda yer alan tehlikeli depoya yönelik olarak gerçekleri açıklayacaklarını ifade etti. 

Lübnan’ın ‘evladını kaybetmiş bir baba gibi‘ olduğunu dile getiren Diyab, bu sıkıntılı günlerde birlik ve dayanışmadan başka hiçbir şeyin fayda etmeyeceği yönünde açıklamada bulundu. 

Diğer taraftan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut’ta meydana gelen şiddetli patlamanın sonrasında Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Yüksek Savunma Konseyi'ni topladı.

"İddialar gerçek dışı"

Lübnan Hizbullah’ı başkent Beyrut’taki patlamanın kaynağının, İsrail tarafından kendilerine ait silah depolarına yönelik olarak gerçekleştirilen bir saldırı olduğu iddiasını yalanladı.

Hizbullah’a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yönelik olarak gerçekleştirdiği açıklamada, Beyrut’taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından düzenlendiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçisi yaralandı

Kazakistan’ın Beyrut Büyükelçiliği, “Patlamada Kazakistan’ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov yaralandı, büyükelçilik binasında da hasar oluştu” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol