ABD’de kritik ‘Türkiye’ davası başladı

Türkiye'nin Rusya'dan satın almış olduğu S-400 hava savunma sistemine ait olan parçaların Ankara'ya nakledilmeye başlaması iki ülke ilişkilerinde tansiyonu yükseltirken, ABD'de 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üçüncü yıldönümünde başlayan bir dava yükselen tansiyonu daha da artıracak.

ABD’de kritik ‘Türkiye’ davası başladı

Türkiye'nin Rusya'dan satın almış olduğu S-400 hava savunma sistemine ait olan parçaların Ankara'ya nakledilmeye başlaması iki ülke ilişkilerinde tansiyonu yükseltirken, ABD'de 15 Temmuz darbe teşebbüsünün üçüncü yıldönümünde başlayan bir dava yükselen tansiyonu daha da artıracak.

16 Temmuz 2019 Salı 10:24
ABD’de kritik ‘Türkiye’ davası başladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın geçmiş dönemlerde iş ortağı olan İran asıllı Amerikalı işadamı Bijan Rafiekian’ın davası, jüri üyelerinin belirlenme süreci ile başladı.

Virginia Alexandria Bölge Mahkemesi’nde görülen dava, Rafiekian’ın FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin ABD hükümetini ikna edebilmek adına Türkiye adına lobi yapmak üzere komplo kurup kurmadığını ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Söz konusu iddianamede skandal ifade

Aralık 2018 dönemi içerisinde açılan davanın dayandığı 21 sayfalık söz konusu iddianamede, Fethullah Gülen’in ismi doğrudan geçmiyor. Gülen, “imam, yazar ve siyasi figür” olan bir Türk vatandaşı şeklinde tanımlanıyor.

15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan Bijan Rafiekian, yabancı bir hükümet adına kayıt dışı lobicilik yapmak ve FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için komplo kurmak ile itham ediliyor. Söz konusu davada Rafiekian’ın eski müşterisi Türkiye-ABD İş Konseyi Üyesi Türk işadamı Ekim Alptekin de aynı iddialar ile suçlanıyor.

ABD’li savcıların iddiasına göre; Rafiekian, 2016 yazı ve sonbaharında Türkiye’nin en önemli dış politika hedeflerinden birini gerçekleştirebilmek adına lobici (yabancı ülke için) olarak çalıştı. Savcının en önemli dış politika hedefinden kastı ise Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesini sağlamak.

Söz konusu iddianamede Alptekin’e ilişkin ayrıca ABD Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) “yalan beyanda bulunmak” suçlaması yer alıyor. Rafiekian ve Alptekin suçlamaları reddediyor.

Türkiye kesin bir dil ile yalanlıyor

Ankara Yönetimi, yabancı ülke lobicilerinin ABD Adalet Bakanlığı’na kayıt olmalarını gerektiren ABD düzenlemelerinden kaçmak için gerçekleştirilen herhangi bir komploya dahil olduğunu kesin bir dille yalanlıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Amerikan Associated Press’in konu ile ilgili olarak bir haberine verdiği yanıtta, “Türkiye’yi haksız yere ABD’deki düzenlemelerden kaçınmak için komplo kurmakla suçlama girişimlerinden derin endişe duyuyoruz” dedi.

Flynn ifadesini değiştirdi

2017 yılı içerisinde kısa bir süre Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapmakta olan Michael Flynn, Rafiekian davasında ‘suç ortağı’ olarak yargılanmıyor. Fakat dava, Washington’da başka bir davada yargılanan Flynn hakkında bu yılın sonunda verilecek cezayı etkileme potansiyeline sahip.

Micheal Flynn daha önce daha az ceza almak için, ‘Kian’ olarak bilinen Rafiekian’a karşı ifade vererek, savcılar ile işbirliği yapmayı kabul etmişti. Fakat bu ay başında Flynn, Türkiye lobicisi olarak çalışması ile ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı’na sundukları belgelerde yanlış beyanda bulunduğu yönündeki ifadesini değiştirdi.

Flynn şu anda Türkiye lobiciliği ile ilgili belgeleri Adalet Bakanlığı’na sunarken avukatların tavsiyelerine uyduğunu ve yanlış bilgileri bilerek dosyaya koymadığını iddia ediyor.

Son Güncelleme: 16.07.2019 10:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol