ABD'de Kongre binasını bastılar: Ölü ve yaralılar var

ABD'de Donald Trump yanlıları, seçim sonuçlarının onaylanması esnasında ABD kongre binasını bastı. Göstericiler görüşmelerin devam ettiği esnada senato salonuna girdi, başta Mike Pence ve Nancy Pelosi olmak üzere senatörler salonu terk etmek zorunda kaldı.

ABD'de Kongre binasını bastılar: Ölü ve yaralılar var

ABD'de Donald Trump yanlıları, seçim sonuçlarının onaylanması esnasında ABD kongre binasını bastı. Göstericiler görüşmelerin devam ettiği esnada senato salonuna girdi, başta Mike Pence ve Nancy Pelosi olmak üzere senatörler salonu terk etmek zorunda kaldı.

07 Ocak 2021 Perşembe 13:47
ABD'de Kongre binasını bastılar: Ölü ve yaralılar var

ABD'de neler yaşandı?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'da gerçekleştirdiği mitingin ardından destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girdi.

Kongre binası önünde Trump destekçileri ile polis arasında arbede yaşandığı görüldü. Polisin Kongre'nin de içerisinde yer aldığı kompleksteki bazı binaları boşalttığı ifade edildi.

Kongre binasının dışında gerginlik ve arbede yaşanırken, içeride ise başkanlık oylaması gerçekleştiriliyor. ABD Senatosu bugün Joe Biden'ın başkanlığını onaylamak için toplanmıştı.

Reuters'ın aktardığı habere göre, Kongre'de gerçekleştirilen seçim oturumuna ara verildi. Kongre polisi binaya giriş çıkışların durdurulduğu yönünde duyuruda bulundu. Kongre binasında bulunan kişilere odalarında kalmaları ve camlardan uzak durmaları tavsiye edildi.

Amerikan medyası bazı göstericilerin Kongre binasına girmeyi başardığı bilgisini paylaştı. Meydana gelen olaylarda Kongre binası içerisinde en az bir kişinin vurulduğu bildirildi.

Yaklaşık üç buçuk saat boyunca devam eden olayların sonrasında, TSİ 01.30 sıralarında güvenlik güçlerinin Kongre binasında güvenliği sağladığı belirtildi.

Trump bugün gerçekleştirdiği mitinginde, 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen başkanlık seçimlerini Demokrat Partili Joe Biden'ın kazandığını reddederek, asıl kazananın kendisi olduğunu iddia etmişti.

Trump: Seçim zaferi bizden çalındı

Trump, TSİ 00.20 sularında Twitter hesabı aracılığı ile görüntülü bir mesaj paylaştı.

Trump söz konusu mesajında, "Biliyorum üzgünsünüz. Seçim zaferi bizden çalındı. Ama şimdi eve dönmek zorundasınız. Huzur gelmeli. Bu hileli bir seçimdi. Nasıl hissettiğinizi biliyorum ama karşı tarafa koz vermemeliyiz. Sizi çok seviyorum. Çok özelsiniz" dedi.

Baskın sırasında 4 kişi yaşamını yitirdi

ABD Kongresinin bazı Donald Trump destekçileri tarafından basılması ile meydana gelen olaylarda yaşamını yitiren kişilerin sayısının 4'e yükseldiği bildirildi.

Washington Polis Şefi Robert Contee, Kongre binasında meydana gelen olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Contee, söz konusu açıklamasında, Kongre içerisinde polis tarafından vurulan ve daha önce hastanede yaşamını yitiren kadın göstericinin sonrasında 3 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yaşamını yitirenlerden 1'inin erkek, 2'sinin kadın olduğunu ve bu kişilerin kaldırıldıkları acil servislerde öldüklerini aktaran polis şefi, söz konusu kişilerin kimliklerini açıklamadı.

Trump’ın destekçilerinin Kongre binasını baskınında bir kadın vurulmuş, kadının daha sonra yaşamını yitirdiği açıklaması yapılmıştı. ABD Kongre Binası'nın içerisinde göğsünden vurularak öldürülen kadının Hava Kuvvetleri’nde görev yaptığı ortaya çıktı.

Yerel medyaya yansıyan haberlere göre, ismi Ashli Babbitt olan kadın, Hava Kuvvetleri'nde 4 kez görev yapmış üst düzey bir güvenlik görevlisiydi. Kongre binasının lobisine açılan kapının kırık penceresinden tırmanırken vurulan Babbitt'i kimin öldürdüğü henüz tespit edilemezken, Trump destekçileri yaşamını yitiren kadını şehit ilan etti.

Yaşanan olaylarda en az 52 kişi gözaltında

Contee ayrıca, yaşanan olaylarda 14 polisin hafif şekilde yaralandığını ve en az 52 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Trump'tan açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, destekçilerinin Kongre binasını basmasının sonrasında Twitter hesabı aracılığı ile bir açıklamada bulundu.

Trump, "Kongre polisini ve güvenlik güçlerini destekleyin. Onlar gerçekten ülkemizin tarafında. Barışçıl kalın!" ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence ise "Kongre binasındaki olayların sona erdirilmesi" yönünde çağrıda bulunarak şiddet olaylarının hoş görülmeyeceğini belirtti.

"Cumhuriyetçi Parti Genel Merkezi'nde patlayıcı cisim bulundu"

New York Times'ın haberine göre Cumhuriyetçi Parti Genel Merkezi'nde patlayıcı cisim bulundu. Patlayıcının güvenli bir şekilde etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

Gazete, Demokratların genel merkezinin de boşaltıldığını duyurdu.

Trump'tan Ulusal Muhafızlara Kongre binasındaki olaylara müdahale edin talimatı

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Washington Belediye Başkanı Bowser, kente Ulusal Muhafızlar'ın gönderilmesini talep etmişti.

Washington Post'ta yer alan habere göre Pentagon, Ulusal Muhafızlar'ın Kongre'ye gönderilmesi taleplerini reddetti.

Washington Post'un haberinden kısa süre sonra Beyaz Saray, Trump'ın Ulusal Muhafızlara "Kongre binasındaki olaylara müdahale etmeleri" yönünde talimat verdiğini duyurdu.

Washington'da acil durum kararı

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser sosyal medya hesabı aracılığı ile yaptığı söz konusu açıklamada, başkentte meydana gelen olaylar sebebi ile OHAL kararının 15 gün uzatıldığını duyurdu.

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser kongre binasına girilmesinin ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu.

1000 Ulusal Muhafız...

New York Valisi Andrew Cuomo, ABD Kongresinin basılmasının sonrasında Washington'da güvenliğin sağlanmasına destek amaçlı 1000 ulusal muhafız göndereceği yönünde açıklamada bulundu.

Cuomo, Twitter hesabı aracılığı ile yaptığı paylaşımında, "ABD Ulusal Muhafızlarının isteği üzerine New York'tan 1000 ulusal muhafızı iki haftalığına başkent Washington'a konuşlandırıyorum" açıklamasında bulundu.

Vali Cuomo, barışçıl bir geçişin ABD demokrasisinin temel taşı olduğunu ve New York'un Amerikan halkının iradesinin güvenli bir şekilde uygulanmasına destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Reuters'ın yaptığı habere göre polis, binadan çıkarılmaları için vekillere eşlik ediyor.

"Bu bir darbe girişimi"

Pensilvanya Valisi Tom Wolf, başkent Washington'da göstericilerin Kongre binasına girmesini, "darbe girişimi" olarak nitelendirdi.

Wolf, ABD'de 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin sonuçlarının resmileştirileceği Kongre oturumunu protesto eden göstericilerin barikatları aşarak Kongre binasına girmesiyle ilgili Twitter hesabı aracılığı ile açıklama yaptı.

"Bugün gördüklerimiz demokrasi değil, darbe girişimi" ifadesini kullanan Wolf, ABD'nin adil ve özgür bir seçim yaptığını ve sonucun belli olduğunu belirterek, Cumhuriyetçilere şiddeti durdurma çağrısında bulundu.

Virginia Valisi, eyalette olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Silahlı yürüyüş

BBC'de yer alan habere göre Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir grup Trump taraftarı uzun namlulu silahlar ile eyalet binasına doğru yürüyüşe geçti.

Washington'da gerçekleştirilen gösteride, bazı kişiler silah bulundurmaktan dolayı gözaltına alınmıştı fakat Georgia'daki yasalara göre kişilerin açıkça silah taşıma hakkı bulunuyor.

Georgia'da bugün iki senatör koltuğu için seçim gerçekleştirilmiş, Demokratların önde götürdükleri seçimi kazanmaları durumunda ABD Senatosu'nun da kontrolünü ele geçirecek.

"Personelimiz, Anayasayı ve demokratik yönetim şeklimizi korumak üzere yeminlidirler"

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, Washington'daki olaylar üzerine Ulusal Muhafızları aktifleştirdiklerini belirterek, "Personelimiz, Anayasayı ve demokratik yönetim şeklimizi korumak üzere yeminlidirler." açıklaması yaptı.

Miller, yaptığı açıklamada, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile birlikte, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer ve Maryland Temsilcisi Steny Hoyer ile görüştüklerini kaydetti.

Olaylara müdahale edebilmek adına Washington Ulusal Muhafızları'nın tamamını aktif hale getirdiklerini belirten Miller, "Yerel makamların talepleri üzerine gerekli görüldüğü takdirde ek destek de vermeye hazırız. Personelimiz, Anayasayı ve demokratik yönetim şeklimizi korumak üzere yeminlidirler ve ona göre davranacaklardır" mesajını verdi.

"Bugünü de sonsuza kadar hatırlayın"

ABD Başkanı Donald Trump, protestoculara yönelik itidal çağrısını yineleyerek, "Evinize sevgi ve barışla dönün. Bugünü de sonsuza kadar hatırlayın" ifadesini kullandı.

Trump, Kongrenin basılmasıyla ilgili olarak Twitter hesabı aracılığı ile yaptığı açıklamada, "Bu olaylar, kutsal bir zaferin, çok uzun zamandır kötü ve adaletsiz davranılan müthiş vatanseverlerin elinden bu derece kabaca ve zalimce alındığı zaman yaşanan olaylar" değerlendirmesinde bulundu.

Mesajında itidal çağrısını yineleyen Trump, "Evinize sevgi ve barışla dönün. Bugünü de sonsuza kadar hatırlayın" dedi.

Diğer taraftan, Trump'ın bu paylaşımını Twitter platformundan kısa süre sonra engelledi.

Facebook ve Twitter, Trump'ın yayınladığı ve protestoculara itidal çağrısı yaptığı video mesajını da platformdan kaldırdı.

Trump'ın ifadelerinin gerginliği tırmandırma riski taşıdığı ileri sürüldü.

Trump'ın hesabı 12 saat boyunca kilitlenecek

Sosyal medya platformlarından Twitter, ABD Kongresine yönelik olarak düzenlenen baskının sonrasında Başkan Donald Trump'ın hesabını 12 saat boyunca kilitleyeceğini, ihlallerin devam etmesi durumunda ise hesabını askıya alacağını duyurdu.

Twitter'dan konuyla ilgili olarak yapılan söz konusu açıklamada, başkent Washington'da bugün "görülmemiş ve devam eden şiddetin" ardından Trump'tan 3 paylaşımını kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle kaldırması istendiği belirtildi.

Trump'ın Twitter hesabının 12 saat kilitleneceği bilgisine yer verilen açıklamada, söz konusu paylaşımlar kaldırılmadığı ve ihlaller devam ettiği sürece hesabın askıya alınacağını bildirildi.

Trump'a 24 saatlik paylaşım engeli

ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Facebook, Başkan Donald Trump'a, Kongreye yönelik olarak gerçekleştirilen baskına ilişkin paylaşımları sebebiyle 24 saat boyunca paylaşım engeli koyduğunu belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, "Başkan Trump'ın sayfasında iki adet kural ihlali tespit ettik, bu nedenle bu süre zarfında 24 saat boyunca paylaşım yapılması engellendi" ifadeleri kullanıldı.

Facebook'a ait diğer paylaşım sitesi Instagram da Trump'ın hesabının 24 saat kilitlendiğini duyurdu.

Kongre Biden'in başkanlığının tescili oturumuna devam etti

ABD Kongresi, Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin binayı basmasının ardından ara vermek zorunda kaldığı Joe Biden'ın başkanlığının tescil edileceği oturumuna devam etti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yazılı bir açıklama yaparak bugün ABD demokrasisine yapılan "utanç verici saldırının" Kongreyi Biden'ın başkanlığını onaylama sorumluluğunu yerine getirmekten caydırmayacağını ifade etmişti.

Temsilciler Meclisi Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer, Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile telefonda görüştüğünü belirten Pelosi, "Kongrede bu gece oturuma devam etme kararı aldık." ifadesini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence Senato'ya döndü

Senato Başkanı sıfatıyla Kongre oturumuna başkanlık etmekte olan ve olayların sonrasında güvenli bir yere götürülen Mike Pence'in sözcüsü Devin O'Malley de son gelişmelere ilişkin Twitter'dan açıklamada bulundu.

"Başkan Yardımcısı Pence, Senatoya döndü." ifadesini kullanan O'Malley, Pence'in olaylar süresince hiçbir zaman Kongre yerleşkesinden ayrılmadığını kaydetti.

O'Malley, "Pence, Temsilciler Meclisi ve Senato liderleri, Kongre Polisi, Adalet Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı ile Kongrenin güvenliğinin yeniden sağlanması ve yeniden toplanması için sürekli iletişim halindeydi." bilgisini paylaştı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Donald Trump yanlısı protestocuların Kongre binasını basmasını kınadı.

ABD Senatosu, Trump destekçilerinin Kongre binasını basması sebebi ile ara verdiği oturumuna, güvenliğin yeniden sağlanmasının sonrasında devam etti.

"Senato Başkanı" sıfatı ile oturumu yöneten Mike Pence, oturumun açılışında gerçekleştirdiği konuşmada olanları "kara gün" olarak niteledi.

Pence, güvenlik güçlerinin Kongrenin güvenliğini yeniden sağladığına işaret ederek, "Halk için çalışmalarımız devam ediyor. Bugün burada yaşanan şiddet olaylarını en güçlü şekilde kınıyoruz ve yaşanan can kaybından dolayı üzgünüz" ifadesini kullandı.

Bazı güvenlik güçlerinin de olaylar sırasında yaralandığını vurgulayan Pence, "Bugün Kongre binamızı birbirine katan kişiler asla kazanamayacak, özgürlük her zaman kazanacak. Burası hala halkın evi. Yeniden toplanan oturumumuzda, demokrasimizin direncine ve gücüne bir kez daha şahitlik edeceğiz" diye konuştu.

Pence, yaptığı açılış konuşmasının sonrasında, "Tanrı burada hizmet eden ve burayı koruyanları kutsasın. Tanrı, Amerika'yı kutsasın. Hadi işimize dönelim." dedi.

"Anayasal görevlerimizi yerine getireceğiz"

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, bugünkü oturumda seçim sonuçlarını resmileştirmeyi amaçladıklarının altını çizerek, "Biz hukuksuzluk ve baskılara boyun eğmeyeceğiz. Görevimizin başındayız. Anayasal görevlerimizi yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Açılışta söz alan Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer ise olanlardan Başkan Donald Trump'ı sorumlu tutarak, "Bugün yaşananlar ülkemizin tarihinde silinmesi kolay olmayan bir leke bıraktı" değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 07.01.2021 17:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol