- İyi de kardeşim algı yönetimi de bir yere kadar.Şu an odaya biri girse, bizim patronun günler önce öldüğünü net olarak algılar. Bi kere adam şişti. Yanlış mıyım Altemur, sence de şişmemiş mi rahmetli? Eskiden bu kadar bir insan mıydı kendisi?

- Yok ya o kadar da şişmedi be Efkan. Ben elbisesinin içine araba kokusu doldurdum. O biraz toplu gösteriyo merhumu ama hacmi normal, bildiğimiz Reşat Abi. Ah be güzel abim... Uyuyo gibi baksana... Kokusu da iyi şimdilik, vanilyalı.

- Olm büyük günah lan Altemur. Götürüp gömelim şu adamı. Vanilyalı kek gibi kabarıp durmasın burda. Eninde sonunda nasolsa anlaşılacak öldüğü.

- Tamam da kardeşim ben naapıyım? Adam vasiyet etti "Bana bir şey olursa ölümümü piyasadan, personelden, herkesten gizleyin. Seçim bitsin, sonra söylersiniz. Ölürayak, sanki ekonomi kötüymüş gibisine bir algı yaratmış olmıyım" dedi.

- Bütün piyasa biliyo, ölmeden önce konkordato istediydi zaten. Gerçi onun da sonucunu göremedi rahmetli. Dağ gibi adam masası başında konkordadı gitti.

- Kinkirditi... Onunki konkordato değil, ufak bir iflastı, kinkirditi dense yeridir. O kadar da dedim "üzme kendini Reşat Abi, gelir geçer, piyasa ferahlar, para bollaşır, yapısal reformlar sür'atle netiğce verir" dedim ama morali bozuldu, yüreğine indi. Nitekim az beklese bak, kredi kartı taksit sayısı arttı, efendime söyliyim, patlıcan düştü... Eeee... Her neyse, vefatı piyasada daha büyük bir çalkantı yaratabilir.

- E naapcaz, mumyalıycaz mı kendisini?

- Yok da ben biraz ışıklandırdım. Led ışıklandırma. Yüzü solgun gözükmesin diye masa altından soft sarı veriyorum çok az da yanaklarda pembe rimel kullandım. Demin atölyeden bi ustabaşı geldi, Reşat Abi'nin öldüğünü hiç anlamadı mesela.

- Yav anlamasa noolur, zaten kimse maaşını doğru dürüst alamıyo, imalat felan yaptığımız da yok. Bi sürü adamı işten çıkartmak zorunda kaldık. Yani bunu saklayıp da kimden saklıycaz anlamadım ki? Bence herkes her şeyin farkında. Hatta temin gelen ustabaşı da bu olağanüstü vanilyalı durumu anlamıştır da, "Lan yalandan da olsa bi işim var gibi, şimdi patron ölmüş galiba filan diye bi çıkıntılık yapıp hepten işsiz kalmıyım, gittiği yere kadar anasını satayım " diye ses etmemiştir.

- Yok yav adam hiç anlamadı. Hatta baya bi konuştu merhumla. Gülüşmeler filan oldu.

- Ne konuştular ya? Nası konuştular? Neye gülüştüler?

- Canım hep de gülüşme olmadı tabii. Hatta bi ara konu rahmetli patronun fabrikayı ilk kurduğu günlere geldi. Bi efkarlanıldı orda, Merhum Reşat Abi duygusal bi yoğunlaşma yaşadı...

- Yoğuşmalı zombi ha?

- Esef ederim Efkan kardeş. Oluyo mu bööle ölünün arkasından zombi demeler bilmemneler?

- E "konuşuyo" diyosun. Ustabaşıyla sohbet ederken yoğunlaşmış felan. Asıl ayıp eden sensin. Ölmüş adamı "piyasalar yanlış anlar" diye soktuğun hallere bak. Bırak bir an evvel götürüp defnedelim. Hem seçime kadar dayanmaz böyle, burnu felan düşücek adamın.

- Dolar da düşebilir ama. "Baharda döviz bi ferahlıycak" diyolar. Hem sen niye ısrarcısın dostum. Şimdilik "İşe gidiyorum" diye evden çıkma imkanımız var hiç olmazsa. Patronun öldüğü duyulursa, alacaklılar üşüşür o dakka hepten kapanır burası. Bu bir... İkincisi zombileri niye ötekileştiriyorsun? Sermayenin zombisi mombisi mi olur kardeşim? Adam zombi diye onunla ticaret etmeycek misin? Kusura bakma da bu tavırların hiç samimi değil. Al satta karşı taraf zombiymiş, yok efendim hortlakmış, olmaz böyle şeyler. Neticede arz talep meselesi. Neyse... Al bak şunları ceplerine koyalım...

- İyi de sen benim cebime niçin minik çam maketleri koydun ki şimdi... Altemur? Nooluyo ya?

- Araba kokusu onlar... Seninki çilekli. Merhum Reşat Abi'nin vanilyalısıyla karışmasın.

- Ne yani öldürcek misin sen şimdi beni?

- Öldürmek demiyelim de, empati... Empati yapmanı sağlıycam. Zombiler hakkında atıp tutuyosun amma bir de onların ayakkabısını giy, zombi nazarından hayata bakıp onları samiğmiğ manada anlamaya çalış...

- Nefs... Kıhhh... Nefes alamıyorum...

- Piyasalar bir miktar nefes alacak ama. Her şeyi bitirmene izin veremem. İnsan gibi söyledim dinlemedin. Kriz algısını körükledin. Az kaldı alacaklılara toptan bitirtecektin burayı. Güle güle çilek kokulu dostum...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol