Birkaç 10 yıl sonraya kalmaz belki ama içimdeki ses, önümüzdeki dönemin sosyal bilimcilerinin dünya tarihini anlatırken bugünlere referansla Corona Öncesi ve Corona sonrası ayırımını yapmak ihtiyacını hissedeceklerini söylüyor.

Aslında kısa ömrüne fazla sayıda paradigma değişikliğini sığdıran bizler için de yeni bir dönemece tanıklık etmek (şansı mı ya da şanssızlığı mı demek daha doğru bilemiyorum), muazzam bir değişimi yaşamak kalıyor.

Ben yaştakiler Soğuk Savaş çocuğu olarak doğdu, Berlin duvarının yıkılışını izledi, İkiz kulelerin yıkılışını televizyon ekranlarından izledi ve şimdi de Corona…

Olası değişimler

  • Galiba neo-liberalizm ile isimlendirdiğimiz küreselleşme yerini yeni bir küreselleşme modeline bırakacak. Acaba coronasosyal küreselleşme adını koysak tutar mı? Hani dünyadaki insanların ortak bir düşman bulunması halinde daha sosyal bir işbirliği modeline gitmesi için dünyayı istila eden çok güçlü ve çok akıllı uzaylılar senaryosu vardı ya. Corona aynı şeyi yapmış gibi duruyor. Ama çok küçük ve hiç de akıllı olmayan bir protein tanesi kimliği ile. Ortak düşmana karşı ortak mücadele dünya sağlıkçılarını bir araya getirdi bile. Sırf sağlıkçılar mı? Rus askerinin İtalya’ya yardıma gitmesi, ABD’nin Çin’den destek alması birkaç hafta önce duysak inanacağımız türden şeyler miydi?
  • Sıkı para politikalarına bağlı kapitalist model sona eriyor, hatta erdi bile. ABD 2 trilyon dolar bastı, yetmedi daha 2 trilyonun yolda olduğu söyleniyor. AB içinde başta Almanya ve Fransa 500 milyar Euro’nun üstünde destek paketleri açıkladı, yani ABD’de FED’in yaptığını Avrupa Merkez Bankası yapacak. Sanki neo-Keynesyen bir döneme doğru gittiğimiz izlenimi doğuyor. Peki sadece zenginlerin yaşadığı fakirlerin yok sayılacağı bir dönemle mi karşı karşıya kalacağız? Fakirlik, açlık, hastalık, olmayan sağlık sistemleri göçmen akımlarının yolunu daha da yükseltir varsayımından hareket ile bugün artık fakirin derdi zenginin de derdi olmuştur ve olmaya devam edecektir.
  • Popülist politikacıların yerini büyük olasılıkla daha teknokrat, bilime daha fazla önem veren politikacıların alacağı beklentim yüksek. Corona çerçevesinden bakıldığında geciken önlemler bütün dünyada ve bizde sonuçlarını derinden hissettiriyor. Belki de demokrasinin kurallarını yeniden yazmaya, düşünmeye başlamanın tam vakti. Olumsuz olarak daha kontrol edilen, özgür bireyden taviz vermemize razı olacağımız günlerle karşı karşıya geleceğiz.
  • Çevreye karşı duyarlılıklarımız artacak. Bizi eve hapseden Corona belki de dünyanın ekolojik sistemine iyi gelmiş olabilir. Alınan önlemler sonucunda düşen gaz emisyonları sadece havayı temizlemekle kalmadı, belki de küresel ısınmayı da yavaşlattı. Bunu önümüzdeki günlerde ilgili bilim adamlarının açıklamalarından anlayacağız. Küresel ısınmanın yeni virüsler yaratma etkisine hepimiz kuşkuyla bakacağız.

Listeyi çok daha detaylandırmak mümkün. Gelecek yazılarda buluşmak ve gelecek üstüne spekülasyonlara devam etmek umuduyla herkese sağlıklı günler dilerim.

Aman evinizden çıkmamaya devam ve gayret edin!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol